Венцислав Мутафчийски си сложи трета доза от ваксината срещу Covid-19 Снимка: © ВМА

Началникът на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски се ваксинира с трета бустерна доза срещу Covid-19.

"Доказано е, че определен период след имунизацията защитата намалява. Затова нямах никакви колебания, както и при „първата игла”, да си поставя и „трета”, казва Мутафчийски в съобщението, разпространено от ВМА.

Допълнителна доза са си поставили и още 11 медици от столичната болница.

Бившият ръководител на Националния оперативен щаб беше един от първите лекари в страната, които се ваксинираха още през декември 2020 г. с препарата на Pfizer/BioNTech.

В четвъртък Експертният консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката в България предложи насоки за прилагане на допълнителна или бустер доза ваксина от Pfizer/BioNTech срещу Covid-19 за рискови групи от населението, като прилагането на ваксината ще бъде по желание на гражданите.

"В момента 97% от хоспитализираните с инфекцията пациенти в COVID-зоните на ВМА са неваксинирани", казва ген. Мутафчийски.

"Не остана човек, който да не се е „сблъскал” с вируса – лично или чрез свои близки и приятели. Всеки ден виждам колегите си в инфекциозната клиника, които се научихме да разпознаваме по силуетите им. Те забравиха какво е да работят без тежкото защитно облекло. Но в очите им все още се чете надежда, че хората ще си върнат вярата в науката и че заедно ще се спечелим тази война", казва още той.

Третата доза се препоръчва за хора с компрометиран имунитет; онкоболни; трансплантирани пациенти на имуносупресивна терапия, пациенти на хемодиализа, както и пациенти на цитостатична или кортикостероидна терапия; хора над 65 г.; хора в социални домове и домове за възрастни; работещи в здравни заведения; хора, които не са изградили достатъчен имунитет след ваксинация (липсващи специфични антитела или имунни клетки срещу коронавируса) един месец след завършен ваксинационен цикъл.

Условията, които здравното министерство поставя за третата доза, са:

- човекът да е завършил ваксинационния си цикъл;
- да се е консултирал с общопрактикуващия си лекар или със специалист от ваксинационния пункт;
- по възможност да се е изследвал за антитела;
- третата доза да се поставя поне 6 месеца след завършения ваксинационен цикъл, а за хора, които са в домове за възрастни и други социални домове срокът е 8 месеца;
- при хора, които не са изградили достатъчен имунитет след ваксиниране третата доза може да се сложи и един месец след завършения ваксинационен цикъл.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025
Важно днес

Край на блокадата: Градският транспорт в София тръгва от вторник

След 6 дни на блокада наземният градски транспорт в София отново ще работи от вторник.

18:45 - 19.05.2025
Спорт

Преди финала за Купата: теренът на “Васил Левски” е в лошо състояние

Сериозно предизвикателство след финала на шоуто „Като две капки вода”

18:43 - 19.05.2025
Важно днес

Столичани излязоха на протест в подкрепа на кмета Васил Терзиев и "срещу мафията"

"Демокрацията е диалог - не синдикален шантаж", гласят плакати

18:10 - 19.05.2025
Важно днес

Тръмп иска разследвания срещу Бийонсе и Брус Спрингстийн

Звездите са "виновни" за подкрепата си за Камала Харис, вярва президентът на САЩ

17:00 - 19.05.2025
Важно днес

Инфлацията в България ще спадне през 2026 г., напук на внушенията срещу еврото

ЕК представи икономическата си прогноза за тази и следващата година

16:42 - 19.05.2025
Кино и сериали

"Пушилка" по Max - високоскоростно приключение от старата школа

Джош Холоуей (Lost) влиза в ролята на най-добрия шофьор на мафиотски бос

16:30 - 19.05.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Борисов се отказа да "наказва" софиянци, защото подцени ситуацията

"Да, България" поиска оставките на бордовете на транспортните дружества, които обслужват градския транспорт в София

15:18 - 19.05.2025
Пътуване

Ryanair вдига цените на билетите след спад в годишната печалба

Пътуванията с авиокомпанията ще поскъпнат с до 6% това лято

14:55 - 19.05.2025