Тръмп се обърна към Путин след последната руска атака над Киев: "Владимир, спри!" Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


„Не съм доволен. Това не беше необходимо. Много лош момент.“ С тези думи президентът на САЩ Доналд Тръмп осъди последната руска атака над Киев, при която бяха убити осем души и десетки ранени.

​В нощта на 24 април 2025 г. руските сили извършиха мащабна атака с ракети и дронове срещу украинската столица Киев, при която загинаха най-малко девет души, а над 70 бяха ранени, включително шест деца.

В свой пост в социалните мрежи Тръмп се обърна директно към руския президент: „Владимир, спри!“. Той посочва, че „5000 войници умират всяка седмица“ и призова за мирно споразумение.

В отговор на нападението, украинският президент Володимир Зеленски прекъсна посещението си в Южна Африка и обяви, че се връща в Киев. По време на срещата си с южноафриканския президент Сирил Рамафоса в Претория, Зеленски подчерта необходимостта от дипломатически решения и изрази готовност за безусловно прекратяване на огъня

Според него самият факт, че Украйна е готова да преговаря с Русия, вече е огромен компромис, но примирието трябва да бъде първата стъпка. Той определи атаката като една от най-бруталните и разрушителни досега и подчерта, че Украйна губи търпение, защото само тя е под атака, никой друг.

Въпреки критиката си към Путин от днес, Тръмп критикува и Зеленски за отхвърлянето на мирния план, предложен от САЩ, който включваше отказ на Украйна от претенции към Крим.

Тръмп обвини Зеленски, че вреди на преговорния процес, след като украинският президент заяви, че Киев няма да признае руската анексия на Крим – позиция, която Украйна поддържа последователно от 2014 година.

В същото време Южна Африка се позиционира като потенциален дипломатически посредник. Президентът Рамафоса заяви, че срещата със Зеленски е засилила връзките между двете държави и подчерта, че Южна Африка е готова да играе роля в постигането на всеобхватно мирно споразумение.

Той е провел разговори както с Владимир Путин, така и с Доналд Тръмп по темата, а визитата на Зеленски бе възприета и като дипломатически пробив, и като предизвикателство към руското влияние на континента.

Русия удари Киев с балистични ракети и уби 9 души

Технологии

Как Белият дом принуди Anthropic да изключи най-мощните си AI модели

Предупреждение от Amazon за уязвимост в Mythos и Fable 5 доведе до сътресения в технологичната компания

19:04 - 15.06.2026
Важно днес

Доналд Тръмп пристигна във Франция за G7 часове след споразумението с Иран

Групата се събира часове след анонса за споразумението между Иран и САЩ

18:13 - 15.06.2026
Важно днес

В Скопие подпалиха два български дипломатически автомобила пред посолството

МВнР осъди атаката като „демонстративен акт на агресия“

18:01 - 15.06.2026
Бизнес

Fox купува Roku - компанията, чиито устройства дават достъп до стрийминг услуги през телевизор

Сделката е за 22 млрд. долара и ще даде на Fox достъп до над 100 млн. домакинства по света

15:56 - 15.06.2026
Важно днес

"Шествието на семейството" се разграничи от Калина Сакскобургготска

Дъщерята на Симеон Сакскобургготски не е канена да участва в шествието, твърдят организаторите

15:49 - 15.06.2026
Живот

Отвъд решетките на поправителния дом: Проект, който дава шанс за по-добро бъдеще

„Общото между тези деца е, че те не са чувани, не са разбирани. Тези младежи не трябва да бъдат изолирани и наша грижа като общество е да работим и да общуваме с тях".

15:47 - 15.06.2026