Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов анонсира няколко предложения, с които да се задоволят интересите на протестиращите миньори и енергетици от въглищните ТЕЦ в Стара Загора, Перник и Кюстендил.
Борисов представи тези предложения като резултат от преговорите с финансовия министър Асен Василев, като на срещата в Народното събрание са участвали още Делян Добрев и Делян Пеевски.
Сред тях са:
- ангажимент въглищните централи да работят до 2038 г.
- всеки техен работник, който иска да напусне, да получи 36 заплати накуп (т.е. възнаграждение за 3 години)
- забрана за изграждане на соларни паркове върху мини, язовири, хвостохранилища
- скъсяване на срока за инвестиции във ВЕИ в урбанизирани територии
Малко по-рано премиерът Денков призова протестиращите да не спъват териториалните планове, защото има риск България да изгуби над 1 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост поради изпуснати срокове.
До протестите се стигна след "аларма" от страна на ГЕРБ срещу проектите за териториални планове, в които бяха вписани конкретни инвеститори за разпределение на парите от ПВУ. От ГЕРБ уличиха ПП и ДБ в лобизъм за близки компании - в четвъртък Борисов посочи поименно Дечо Колев, който според него е бил работодател на депутата Радослав Рибарски от Стара Загора. Синът на Колев - Иван, всъщност беше депутат от ГЕРБ.
В представените таблици се виждаше и че някои от предвидените инвестиции във ВЕИ-паркове за десетки милиони в сегашните миньорски комплекси ще създадат не повече от 20 постоянни работни места.
Борисов постави на първо място запазването на заетостта на служителите от Маришкия басейн и поиска от кабинета "да не поставя каруцата пред коня".
Обяснението на правителството за скандала е, че списъкът с фирми не е бил окончателно решен, а само "индикативен", и че всеки кандидат за финансиране от ПВУ ще трябва да премине през проверка и одобрение.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: