Представители на Министерството на земеделието, МВР и прокуратурата започват днес проверки, с които да установят дали е имало незаконна сеч в горите край Карловско. Чрез тях те искат да разберат дали тези дейности са сред причините за бедствието, което засегна района.
На 2 септември опустошителни наводнения оставиха над 250 домакинства в община Карлово с разрушена инфраструктура, прекуснато електроснабдяване и без достъп до храна и чиста питейна вода.
Проверките ще се извършат въпреки думите на земеделския министър Явор Гечев и служебния премиер Гълъб Донев, че в района не е имало незаконна сеч. Жителите на пострадалите села обаче твърдят обратното и смятат, че именно тя е допринесла за наводненията. Вчера в интервю пред бТВ Гечев посочи, че има установени нарушения, но поне на хартия те не изглеждат значителни.
Подобна смяна на позицията беше изразена и от бившия директор на Изпълнителната агенция по горите Александър Дунчев, който първоначално смяташе, че проблемът не е в незаконните сечи на горите, а в климатичните промени. След това обаче той допусна, че една от причините за наводненията е ерозирала земя, получена в резултат на обезлесяване.
Гълъб Донев: Огромното количество дъжд е причината за наводнението в Карловско, а не сеч
Междувременно продължава работата по възстановяването от щетите в наводнените села, като се очаква електрозахранването да бъде възстановено, както и да бъдат изградени временни водопроводи. Десетки доброволци и военни продължават да помагат с почистването на селата. Заради прекъснати водопроводи положението в селата Слатина, Богдан и Каравелово остава тежко.
По информация на кмета на Карлово Емил Кабаиванов пострадалите къщи са общо 348. От военното министерство казаха, че ще предоставят фургони, в които временно да бъдат настанени хората, останали без жилища.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: