ВМЗ Сопот и "Райнметал" може да произвеждат 155 мм снаряди в инвестиция за €1 млрд. Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Германският оръжеен гигант "Райнметал" и държавната ВМЗ Сопот може да създадат общо дружество за производство на артилерийни снаряди и барут.

Общата инвестиция се оценява на повече от 1 млрд. евро.

Ако правителството одобри проекта, това би довело до кандидатстване за до 960 млн. евро заем пред фонда на ЕС за отбрана SAFE.

Новината стана ясна след публикуване на стенограма от правителственото заседание преди две седмици, точно когато се обсъжда какъв да е размерът на общото финансиране, което България да поиска по SAFE за превъоръжаване.

Министърът на отбраната Атанас Запрянов говори за таван на сумата около 3 млрд. евро, като уточнява, че не е задължително държавата да вземе заема в пълен размер.

Тогава министърът на икономиката Петър Дилов се намесва и казва, че вече има "интензивни преговори" с германската компания по проекта за ново военно производство.

Неговото финансиране обаче би означавало увеличаване на сумата за кандидатстване по SAFE с повече от 30%.

Според Дилов - проектът предвижда "трансфер на технологии и изграждане на съвместно предприятие на територията на България" от страна на "Райнметал" с цел управление на завод за производство на енергетични материали и заряди, и завод за производство на 155-милиметрови боеприпаси.

"Проектите ще предоставят възможности за разширяване и модернизация на производствения капацитет на „ВМЗ“ и ще допринесат за укрепване на веригите на доставка, и ще осигурят необходимите условия за развитие на нови производствени способности, оперативно съвместими с изискванията на Европейския съюз и НАТО", обяснява още той.

Преговорите на властта с "Райнметал" станаха публични, когато главният изпълнителен директор на компанията Армин Папергер посети държавата в края на март, а през април Бойко Борисов заговори за намерението да се създаде съвместен завод за барут.

България е един от най-големите производители на боеприпаси по съветски стандарти, като изнася снаряди, нужни за украинската армия, или други страни с руски тип оръжейни системи.

Финансовият министър Теменужка Петкова обаче предупреждава, че "подобен заем ще се отрази по отношение на размера на дълга" и напомня, че общата му сума не може да надвишава 60% от БВП на България. Към средата на годината той беше 45,3% (50.8 млрд. евро).

Министърът на отбраната Атанас Запрянов напомня, че армията ще се превъоръжава със 155-милиметрова артилерия и е "нормално" държавата да има подобно призводство.

Решението е прието само принципно на 23 юли по искане на Томислав Дончев, който казва, че преговорите все още не са приключили и иска допълнително време "да изчистим всички технически детайли и параметри, включително и размера на финансирането".

Важно днес

„Операция: Нищожен“ - протестиращи искат оставката на Борислав Сарафов

Протести с искане за оставката на Борислав Сарафов се провеждат в София, Пловдив и Варна

20:18 - 21.01.2026
Важно днес

ЕС е готов да посегне към „търговската базука“ в отговор на заплахите на Тръмп

В Брюксел се сблъскват призиви за твърд отговор и по-предпазливи позиции

19:18 - 21.01.2026
Важно днес

Тръмп поиска Гренландия за САЩ и от Давос, но ще взима острова без сила

Президентът на САЩ критикува Европа и поиска НАТО да не пречи на американската експанзия

17:11 - 21.01.2026
Политика

Защо френският президент Еманюел Макрон не сваля слънчевите очила в Давос

Френския президент сам е описал състоянието си като „изцяло безобидно“

16:48 - 21.01.2026
Технологии

YouTube ще се бори с „AI slop“ и обещава по-строг контрол върху качеството

Платформата залага на AI като инструмент за творчество, но въвежда мерки срещу „AI slop“

16:16 - 21.01.2026
Кариерен (ре)старт

Kaufland България е работодател №1 в ритейла

Компанията постигна най-високия до момента общ резултат от 96,29% в сертифицирането си като Top Employer

16:07 - 21.01.2026
Важно днес

КС ще заседава за оставката на Радев този петък

Оставката на Румен Радев ще влезе в сила едва след решението на конституционните съдии

15:50 - 21.01.2026
Важно днес

Румен Радев получил покана от Тръмп да участва в Съвета за мир за Газа

Президентът в оставка е разяснил ситуацията в България в отговор

13:37 - 21.01.2026