ВСС отложи процедурата по избор на Сарафов за главен прокурор (Обновена) Снимка: © Прокуратура на Република България

Висшият съдебен съвет (ВСС) отложи процедурата по избор на Борислав Сарафов за поста на главен прокурор. Решението беше взето с 18 гласа "За".

Още в началото на заседанието, което започна в 10 ч., прокурорската колегия предложи да се отложи изборът на главен прокурор до влизането в сила на промените в Закона за съдебната власт.

В сряда депутатите гласуваха поправки, с които спират обявената процедура и забраняват ВСС с изтекъл мандат - какъвто е настоящият, да решава кой да е главен обвинител.

За да влезе ремонтът на закона в сила обаче, първо трябва новите текстове да да бъдат публикувани в "Държавен вестник".

"Предлагаме пленумът на ВСС да вземе решение за отлагане на избора на главен прокурор, докато промените в Закона на съдебната власт влязат в сила и бъдат обнародвани", заяви прокурор Георги Кузманов, който направи това предложение.

По информация на NOVA Борислав Сарафов не се е явил на заседанието.

Действащият ВСС и неговата прокурорска колегия са с отдавна изтекъл мандат. Съставът е същият, който преди това избра Иван Гешев за обвинител №1 на републиката, а после го свали от поста в мига, в който той загуби подкрепа от ГЕРБ и ДПС (и на Делян Пеевски в частност).

Фигурата на главния прокурор е ключова за цялата съдебна система в България, защото той ръководи прокуратурата и има влияние на всички равнища - включително за това кое важно разследване ще се задейства или смачка. От главния прокурор зависи и как ще работят подчинените му по дела от високо обществено значение - за корупция, външна зловредна намеса, големи финансови измами, злоупотреба с обществени поръчки и с власт пв общините, държавната администрация и т.н.

Междувременно гражданското движение БОЕЦ организира протест пред сградата на ВСС. Според активистите кандидатурата на Сарафов е символ на „продължаващите проблеми в съдебната система“.

За кратко се стигна до напрежение, когато протестиращите прескочиха огражденията и влязоха в конфликт с органите на реда.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Банкоматите у нас ще бъдат заредени с евро в нощта на 1 януари

Хиляди устройства ще бъдат заредени с новата валута в рамките на часове, банките предупреждават за възможни времеви прекъсвания

11:57 - 10.11.2025
Бизнес

Никола Янков: Кабинетът да говори с търговците на горива и да гарантира доставки, независими от "Лукойл"

Вкарването на ДАНС в процеса за продажба отблъсква големите инвеститори

11:42 - 10.11.2025
Важно днес

Росен Желязков: Има конкретни имена, които обсъждаме за особен управител на "Лукойл"

Особеният управител в "Лукойл" ще бъде "физическо лице или лица"

10:19 - 10.11.2025
Политика

Сенатори демократи подкрепиха Тръмп за първи пробив в най-дългата блокада на бюджета в САЩ

Блокирането на правителството започна на 1 октомври 2025 г.

10:19 - 10.11.2025
Бизнес

Robinhood отваря вратата на дребните инвеститори към частните AI компании

Нов фонд дава шанс за участие в „елитния“ частен технологичен пазар, но поставя въпроси за риска и защитата на малките инвеститори

10:15 - 10.11.2025
Политика

Би Би Си беше "обезглавена" заради монтаж на речта на Доналд Тръмп преди щурма на Капитолия

Генералният директор Тим Дейви и директорът на BBC News Дебора Търнес подадоха оставките си

09:14 - 10.11.2025
Важно днес

Три дрона бяха засечени над атомна централа в Белгия

Инцидентът е поредният в серия нарушения на въздушното пространство над стратегически обекти в страната

08:36 - 10.11.2025
Важно днес

Прокуратурата е съгласна Никола Саркози да излезе от затвора (обновена)

70-годишният Саркози обжалва ефективната присъда и настоява, че няма основания да бъде държан под стража

08:04 - 10.11.2025
Важно днес

Летище Бургас няма да работи в следващите 6 месеца

До края на април 2026 г. ще се извършва цялостна реконструкция на пистата

07:37 - 10.11.2025