Всяко второ дете между 7 и 18 години в Бъгария си купува енергийни напитки, а по-големите сред тях го правят редовно.
Данните са от проучване на хранителните навици на децата у нас, проведено в периода юни – юли 2024 г. по поръчка на Лидл България и реализирано от изследователска агенция Blue Point.
Изследването е направено сред 800 деца, разделени в две групи: от 7 до 13 години и от 14 до 18 години.
Резултатите показват, че 10,8% от тези на възраст между 14 и 18 години консумират енергийни напитки всеки ден, а 21% – няколко пъти седмично. Едва под 30% казват, че не си купуват и не пият подобни продукти.
Във възрастовата група 7-13 години делът на децата, консумирали енергийни напитки, е 32,5%, което е всяко трето дете. Според изследването по-малките деца приемат стимулиращи течности доста по-рядко, но 7,4% признават, че прибягват до тях няколко пъти в месеца, а 3,3% - няколко пъти в седмицата.
"Прекомерната консумация на енергийни напитки при децата най-често имат последици за сърдечно-съдовата и нервната система. Особено неблагоприятно се отразява върху настроението и регулацията на съня. Влошава се хормоналният баланс по отношение на надбъбречнита жлеза и половите хормони, увеличава се рискът и от метаболитни нарушения, включително инсулинова резистентност, наднормено тегло и затлъстяване," казва проф. д-р Дарина Найденова, председател на Национална асоциация "Практическа диететика и интегративна медицина".
Енергийните напитки обикновено са с високо съдържание на кофеин, гуарана и други възбуждащи нервната система съставки, както и с много захар. Обмисля се забраната на продажбата им на непълнолетни. Подобен законопроект е внесен в Народното събрание. Темата сега стана актуална покрай скандална реклама на "енергийна напитка за смъркане", представена от певицата Диона в клип, имитиращ употреба на кокаин, докато приема продукта. Оказа се, че не е ясно дали той се води "енергийна напитка" или някаква добавка, какво е съдържанието му и кой е допуснал появата му на пазара. Текат проверки.
Цялото проучване на Лидл и Blue Point включва обследване на хранителните навици по отношение на разбирането за здравословно хранене, видове консумирани храни, честота на хранене, хранене в училище, осъзнатото хранене като отношение към потреблението и опазването на околната среда и др.
То е продължение на друго изследване, направено сред пълнолетното население в България през януари тази година, когато се очертава тревожната тенденция, че 68,4% от родителите в България не поставят ограничения какво да консумират техните деца.
За смъркането на "енергийна напитка" и реакцията на институциите
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: