Белград отново преживя нощ на сблъсъци между протестиращи срещу режима на Александър Вучич и специализирани звена на сръбската жандармерия.
Напрежението продължава за втори пореден ден, след като президентът на Сърбия поиска въвеждането на вечерен час и по-строги ограничителни мерки заради нарасналия брой на заболелите от Covid-19. Опозицията обвини Вучич в това, че е изпуснал епидемията от контрол само за да може партията му да спечели свиканите през юни парламентарни избори.
"Това е много по-голяма битка. Това е битка срещу лидерите, които мислят само за **** си и лъжат, за да останат на власт. Радвам се, че хората го разбират", казва един от протестиращите. Мъжът на име Петър Джурич привлече вниманието на медиите още в първия ден на протестите, когато каза, че е на улицата заради смъртта на баща си, починал през април 2020 г. заради липсата на достатъчно респиратори в болницата.
Думите му "Татко, това е за теб" се превърнаха в слоган на протестите #ĆALEOVOJEZATEBE.
"This is a much larger fight. This is a fight against leaders who only think about their asses and who lie to maintain their position. I'm glad people recognized this" #ĆALEOVOJEZATEBE pic.twitter.com/4ALtCwkIRC
— 97's kid⁷ (@jkcollarbones) July 8, 2020
В сряда срещу четвъртък отново се проведоха антиправителствени протести, в които полицията опита да разгони демонстрантите със сълзотворен газ и бой с палки. Групи от млади мъже отговарят на полицията с хвърляне на камъни, бутилки и др.
Защо сърбите излязоха по улиците
Президентът Вучич обвини за напрежението крайнодесни групировки, криминално-проявени лица, опозиционни лидери и чуждестранни служби за сигурност.
Той обяви, че няма да позволи на никого да дестабилизира Сърбия и че всеки, който атакува полицията, ще бъде наказан "без милост".
Проправителственият вестник "Курир" лансира подобна версия за предполагаемия сценарий срещу Вучич, като твърди, че протестите са организирани от антиевропейски и проруски националисти.
"Това показва степента на политическата криза в Сърбия, но показва още, че сръбско-руското партньорство отдавна е преминало зенита си", пише анализаторът Вук Вуксанович.
A big change in #Serbia in the country's relations with #Russia. A pro-government tabloid on its cover states that the #Belgradeprotest is organized by anti-#EU, pro-#Russian #rightwing, unlike the traditional propaganda that they were organized by the Western intelligence. pic.twitter.com/ftEREeXIhy
— Vuk Vuksanovic (@v_vuksanovic) July 8, 2020
Протестите навлязоха в остра фаза, след като група активисти успяха да пробият полицейския кордон и да нахлуят в сградата на парламента около полунощ във вторник срещу сряда. Това доведе до ескалацията на напрежението и използването на сила от страна на полицейските части.
Сръбската телевизия N1, която отразява безредиците от самото начало, посочва, че някои демонстранти се боят от инфилтрирането на провокатори, чиято единствена цел е да дадат повод за насилие от страна на органите на реда.
Политическият анализатор Вук Велебит казва: "За разлика от миналата вечер сега вече виждаме организирани групи от хулигани, които провокират конфликти с полицията".
Репортери на N1 съобщават, че в последната нощ на размириците са мобилизирани много повече униформени служители в центъра на Белград. Кадри от снощните протести показват как полицаи атакуват с палки дори хората, лежащи на земята след обгазяването със сълзотворен газ.
TW // Police brutality
— 𝐍 (@burstdansflames) July 8, 2020
This is what’s happening in Serbia! Spread the word! The gouverment is lying to its people about COVID cases and are attacking protesters, no matter if they’re peaceful or not. #Serbiaprotest #ĆALEOVOJEZATEBE pic.twitter.com/OMVzNRRn1D
Няколко опозиционни политици - включително Бошко Обрадович и Сергей Трифунович - са пострадали по време на сблъсъците на 8-9 юли. Трифунович е бил нападнат от група мъже, претендиращи да участват в протестите, които са се нахвърлили срещу него с обвинения в предателство заради участието му в бойкотираните парламентарни избори на 21 юни.
Протести има и в градовете Нови Сад и Ниш, където няколко хиляди души са излезли на улиците, за да изразят недоволство срещу политиката на правителството, президента и полицията. Протести има и в Крагуевац, където е имало опит за подпалване на сградата на полицейско управление.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: