Втората блокада в Германия и Франция: Рискът на W-образната криза Снимка: © Getty Images

Първо Германия, после - Франция: за една вечер двете най-големи икономики в ЕС обявиха повторно въвеждане на строгите мерки за овладяване на втората вълна на пандемията.

"Моля ви за много големо усилие, но нека удържим 15 дни. Ако след 15 дни можем да контролираме ситуацията по-добре, ще преоценим мерките. Да се надяваме, че ще можем да отворим някои магазини - особено в този важен период преди коледните празници", каза Еманюел Макрон в своята реч към нацията в сряда вечер.

Прогнозата за бъдещето на блокадата обаче не е толкова оптимистична, колкото може би се надяват властите в двете страни.

Агат Дьомаре - икономист и директор по глобалните прогнози в The Economist Intelligence Unit - прави реалистичен анализ на ефекта, който новите мерки във Франция и Германия ще нанесе върху световната икономика, финансовите пазари и геополитиката през 2020 и 2021 г.

Рискът от W-образна рецесия на световната икономика се увеличава, докато втората (може би по-голяма) вълна на коронавирусната пандемия обхваща Европа с непредсказуема скорост, коментира тя.

Тя изтъква думите на Макрон, че ще се търси правилният баланс между потискането на пандемията и опазването на френската икономика от изпадане в още по-сериозна рецесия. Президентът неслучайно посочва, че за да може здравната система да функционира добре, тя трябва да разчита на солидна икономика.

Макрон обяви повторна карантина: "Чака ни още по-смъртоносна вълна"

Опасенията за издръжливостта на бизнеса спрямо втора блкокада са и причината, поради която мерките от есента на 2020 г. са сравнително по-леки от тези през пролетта на годината.

Училищата остават отворени, хората могат да продължат да ходят на работните си места, ако нямат възможност да преминат в режим на home office.

"По-леките мерки обаче повишават риска от ситуация, в която новата блокада няма да бъде достатъчна, за да ограничи масовото разпространение на заразата. Умората от противоепидемичните мерки също се проявява, като влияе върху готовността на хората да ги спазват. В резултат на това има вероятност да се наложи мерките да бъдат затегнати, а не разхлабени в следващите седмици", пише Агат Дьомаре.

Нестабилността и предчувствието за навлизане в икономическа депресия се подсилва от негативната реакция на финансовите пазари след новините от Германия и Франция. Борсите в САЩ също са напрегнати в очакване на резултата от президентските избори и високата вероятност от продължителна неяснота за изхода от битката Тръмп-Байдън.

Германия връща строгите мерки срещу Covid-19

"Поглеждайки напред, перспективите пред световната икономика се смрачават в остатъка от годината. Много от големите икономики ще свият своя БВП през последното тримесечие. Това означава, че очакваното възстановяване през 2021 г. може и да не се материализира или ще бъде разочароващо - особено ако втората вълна на национални блокади се окаже само началото на непрекъснат цикъл от налагане и вдигане на мерки до появата на ваксина (към края на 2021)", казва тя.

Ако пандемията продължи да се разпространява със сегашната скорост, разделението между държавите, които се справят със заразата (в Азия), и всички останали (САЩ и Европа) ще се разшири още повече, предупреждава икономистката.

"Това ще ускори преместването на властовата тежест от Запада към Азия - особено към Китай - на което вече ставаме свидетели", казва още Агат Дьомаре.

Когато мафията овладее протестите срещу Covid-19


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025