WSJ: Тръмп подкрепя разполагането на европейски войски в Украйна Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп смята, че Европа трябва да поеме основната роля в подкрепата за Украйна и сключването на бъдещо примирие. Това съобщава The Wall Street Journal, като се позовава на свои източници.

По време на срещата си в Париж с Володимир Зеленски и Еманюел Макрон Тръмп е подчертал, че не подкрепя членството на Киев в НАТО. Той обаче изразил желание да види "силна и добре въоръжена Украйна" след прекратяването на военните действия.

Републиканецът е заявил още, че подкрепя разполагането на европейски войски в Украйна, които да наблюдават евентуалното спиране на огъня, но е изключил участието на американски сили на терен.

Тръмп също така е призовал европейските лидери да увеличат усилията си за оказване на натиск върху Китай, за да подтикнат Русия към прекратяване на пълномащабната инвазия. Сред обсъжданите мерки били и използването на търговски тарифи срещу Пекин, предава WSJ.

Екипът на Тръмп отбелязва пред изданието, че засега той няма конкретен план за Украйна. Ключовите решения ще бъдат взети след формирането на екипа му по национална сигурност и след допълнителни преговори със съюзниците – и евентуално с Владимир Путин.

Идеята, че не трябва да се изключва вариант за разполагане на европейски войски в Украйна беше за първи път публично изразена от френския президент Еманюел Макрон в началото на 2024 година.

Кино и сериали

Зоуи Кравиц и Сейди Синк участват в експериментална видеоигра на Netflix

В Unhinged действието се развива на екрана, а телефонът на играча служи като контролер

19:07 - 23.06.2026
Важно днес

Голям пожар избухна в столичния квартал „Обеля“

На място са изпратени екипи на пожарната, линейка и полиция

18:33 - 23.06.2026
Спорт

Никола Цолов има гарантирано място във Формула 1 за 2027 г., съобщи испанско издание

Българският пилот ще кара за Racing Bulls през следващия сезон, твърди специализираният сайт SoyMotor

18:00 - 23.06.2026
Важно днес

DARA отказа да участва във фестивал в Баку с руски изпълнители, подкрепящи войната

Певицата беше критикувана от украински фенове

17:27 - 23.06.2026
Бизнес

Милена Драгийска, Lidl: Не високите цени, а доходите остават проблем в България

Свръхправомощията на КЗК създават риск, не решават проблем

16:38 - 23.06.2026
Важно днес

КЗК отмени поръчката за проектирането на Националната детска болница

Държавната компания ще обжалва решението

15:49 - 23.06.2026
Бизнес

Фалшивото "немско масло" без краве мляко е засечено заради съмнително ниска цена

Не става въпрос за имитация на "краварката", а за фалшив продукт

15:15 - 23.06.2026
Бизнес

Битката за империята зад Ray-Ban все повече прилича на сюжет от Succession

Един от наследниците на богатството на Леонардо Дел Векио иска контрол. Семейният фонд не дава

14:41 - 23.06.2026
Важно днес

Йордан Цонев напусна политиката

Решението му идва след 36 години обществена дейност

13:15 - 23.06.2026