- Средногодишната инфлация в България през декември е 2,6%, отчете Евростат
- Нивото е малко над критерия за ценова стабилност, от който зависи въвеждането на еврото
- Дали България покрива последното изискване за членство в еврозоната, ще зависи от подхода на ЕК и ЕЦБ
Евростат публикува данните за нивото на инфлацията в страните от ЕС към декември, на база на които се определя дали България покрива и последния критерий за въвеждане на еврото.
Според европейската статистика към края на 2024 г. средногодишната инфлация в България е 2,6%, при средно ниво от 1% в трите страни с най-добри показатели.
Най-ниска инфлация през декември е отчетена в:
- 0,9% в Литва
- 1% във Финландия
- 1,1% в Италия.
Според т.нар. Маастрихтски критерии, за да покрие изискването за ценова стабилност, размерът на инфлацията в България не може да надвишава с повече от 1,5% средното ниво на инфлацията в 3-те държави от еврозоната с най-ниски показатели.
Така референтното ниво на инфлацията за България става 2,5%, което означава, че отчетеното в страната ниво е малко над критерия и формално не покрива последното изискване за ценова стабилност.
Дали България покрива инфлационния критерий, ще зависи от подхода на ЕК и ЕЦБ
Икономистът Георги Ангелов коментира за "Булевард България", че Европейската комисия обикновено премахва от изчислението няколко страни с необичайно ниска инфлация.
"Последният път ЕК премахна 3 страни. Ако следваме този подход, покриваме критерия", коментира икономистът и припомни, че Европейската централна банка (ЕЦБ) има друг подход.
"За последно ЕЦБ премахна само една страна от изчисленията. Ако следваме този подход, сме точно на ръба на критерия - и е въпрос на закръгляване дали го покриваме", припомни Георги Ангелов.
Финансовото министерство е длъжно в двуседмичен срок от датата на покриване на инфлационния критерий да поиска от Европейската централна банка и ЕК извънреден доклад (т.нар. конвергентен доклад) за присъединяване на страната към еврозоната.
От заявките на МФ преди ден стана ясно, че искането може да стане факт до края на месец януари, ако България покрие критерия за ценова стабилност.
Окончателният отговор от ЕЦБ и ЕК в тази хипотеза би трябвало да е факт до средата на 2025 година. Ако той е положителен, цените в България ще трябва да се обозначават в двете валути за период от 6 месеца преди въвеждане еврото.
Някои от банките вече въведоха подобно двойно обозначаване на стойността на трансакциите си.
България може да поиска извънреден доклад за въвеждане на еврото още следващата седмица
Да напомпаме инфлацията: токът за бита поскъпва предсрочно с 9% от януари
Как ЕЦБ и ЕК се разминаха в критерия за инфлация, който България трябва да покрие
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: