За първи път в България и на Балканите хора с увреден слух имаха възможност да преживеят наравно с останалите зрители концерт на световноизвестна група – благодарение на иновативна технология, която превръща звука във вибрации по тялото. Това се случи по време на концерта на прогресив рок и метъл бандата Dream Theater на 20 юли в Античния театър в Пловдив.
С помощта на т.нар. haptic костюми на американската платформа Music: Not Impossible, както и чрез професионален жестомимичен превод, хора с увреден слух успяха да „усетят“ музиката в реално време – чрез 24 точки за допир, разположени по тялото. Това включва вибрации на раменете, гърдите, китките и гърба, синхронизирани с различните инструменти в изпълнението.
„Костюмът е лек, удобен и въздействащ – позволява ти буквално да преживееш музиката чрез кожата“, казва пред БНР Ралица Мерджанова, директор „Проекти на фести“ в промоутъра Fest Team, които организира срещата на Dream Theate с българската публикаr и въвежда технологията.
Инициативата продължава още тази вечер – на концерта на Guns N’ Roses на Националния стадион „Васил Левски“ в София – и ще бъде приложена и на други ключови събития от календара на организаторите, включително на рок фестивала Hills of Rock в Пловдив и концерта на Robbie Williams на 28 септември в столицата. На всички тях ще бъдат осигурени haptic костюми и жестомимичен превод, така че хората с увреден слух да могат да бъдат пълноценна част от преживяването.
Технологията зад haptic костюмите е резултат от години разработка от екипа на Not Impossible Labs, ръководен от основателя Мик Ебелинг и композитора Даниел Белкер. Първите прототипи, които се появяват през 2014 г., са били тежки и ограничени, но с времето устройствата стават по-леки, по-прецизни и по-удобни за носене.
Мик Ебелинг и Даниел Белкер
В процеса на усъвършенстване участват и хора с нарушен слух, които дават обратна връзка за усещането и възприемането на музиката чрез допир. Белкер черпи вдъхновение и от собствените си изследвания като композитор, който работи с вибрации.
В разработката участват и глухи артисти, музиканти и преводачи на езика на жестовете, които дават обратна връзка за усещането за музика, предадена чрез допир. Така се създава система, която не просто възпроизвежда ритъм, а предлага пълноценно сензорно преживяване с внимание към интензитета, нюансите и емоционалния ефект на музиката.
Технологията вече е позната от международни събития като SXSW, Corona Capital и концертите на Lady Gaga и Pharrell Williams. Сега тя вече се прилага и в България. Инициативата се реализира от промоутърите съвместно с организациите Stray Sheep, Deaf.bg, Фондация „Развитие и интеграция“, Фондация ФРИ и Съюза на глухите в България (СГБ), които осигуряват професионален жестомимичен превод и подкрепа за включването на хора с увреден слух в културни събития.
Костюмите на Music: Not Impossible са включени в класацията на списание TIME за най-добри изобретения на 2023 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: