Майки инфлуенсърки за най-светло бъдеще Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Майчинството днес се превърна в професия за много жени.

Социалните мрежи предоставиха възможност на майките домакини да печелят за хляба си боси, бременни и до печката.

Разбира се, когато една жена инфлуенсър стане родител, естествено е това донякъде да се отрази на съдържанието, което тя споделя със своята публика, но все по-често ставаме свидетели и на обратната взаимовръзка – хора, които никога не са се занимавали професионално с развиване на профили в социалните мрежи, рязко започват да го правят, защото отскоро имат деца и е време да снимат тези деца в реклами на каквото се сетите.

Ако така или иначе си по цял ден вкъщи, това всъщност не е лош вариант за изкарване на пари. Според данни от актуалния ежегоден доклад на Influencer Marketing Hub – една от най-утвърдените международни платформи за анализ на индустрията – инфлуенсърският пазар изобщо се очаква да достигне около 32,55 млрд. долара през 2025 г. в глобален мащаб, като ролята на малките и средни създатели на съдържание в този процес нараства.

Все повече брандове предпочитат партньорства именно с такива профили, защото от една страна връзката им с аудиторията е по-топла, собствениците им са си един вид „близки“ с последователите, а от друга страна разходите за бизнесите са по-малки, когато не инвестират в мегакампании със знаменитости.

Именно в най-плодородната за маркетинг и реклама група попадат голяма част и от майките инфлуенсърки с техните компактни, но силно лоялни общности, за които доверието е водеща валута.

Доколко обаче наистина можем да имаме доверие на една непозната жена в интернет?

Има ли значение какво е нейното образование? Освен че е майка, тя специалист ли е по нещо?

Откъде черпи информацията, която споделя с нас? Как можем да сме сигурни, че нейните избори и решения са добри и за нашето семейство?

Действително ли ползва продуктите и услугите, които рекламира? Какво стои зад кадър, какво не виждаме, когато я следим?

Може ли майчинството да е професия наистина? Тези деца колко пъти са снимани под строй в това клипче, за да стане то годно за публикуване, и дали не са поревали малко в процеса? Етично и безопасно ли е да качваме децата си всекидневно в интернет? А да ги ползваме за реклама?

Повече ни помага или повече ни вреди да воайорстваме в живота на другите? Трябва ли да се сравняваме с тях и да сравняваме децата си с техните? Ако не, не правим ли именно това неизбежно? И как ни кара да се чувстваме?

Защо жени, които печелят, като се снимат над печката, внушават на жени, които си седят вкъщи и нямат доходи, че да си финансово зависима от мъжа си едва ли не е ок?

Много са въпросите, които изплуват от профилите на майките инфлуенсърки и всички те нямат прост и еднозначен отговор.

Впечатляващо е как дори автентичността в този контекст може да бъде употребена за комерсиални цели и да е просто роля, да не кажем поза. Много майки инфлуенсърки го играят неподвластни на клишето за идеалната майка.

Те са леко бунтарки, те не са се сресали днес. На тях не им пука, че детето цапа и драска по стените. Те не го шамарят и не го овикват. Пред камерата. Те отиват по пижама до магазина, уау! Може да им имаме доверие, вижте какви са естествени.

Само че шаблонната автентичност не е истинска автентичност. Не е достатъчно да копи-пейстнеш вече хиляди пъти копи-пействан сценарий за смешно видео по пантофи, за да си неподправена в посланията си. Впрочем това, че никой не се смущава да копира чуждо съдържание, само и само за да трупа лайкове, е показателно за счупената призма, през която се разглежда доверието, когато говорим за влияние в социалните мрежи.

През последния месец не знам колко пъти гледах един и същи рийл с жена, която си говори сама, защото очевидно е откачила заради детето. Ами, нито ми е смешно, нито ми вдъхва доверие след петия път.

В немалка част от случаите майките инфлуенсърки не просто рекламират памперси и козметика, те говорят за психология, за родителски модели и похвати, за отношения с другите. А обикновено не са психоложки. Нито са педагози.

В най-добрия случай просто пазаруват Монтесори играчки от "Джъмбо" и са чели половин книга на Габор Мате, но това няма как да е достатъчно, за да бъдат експерти по осъзнато родителство.

Лошото е, че повечето не са и професионални копирайтъри и журналисти, за да имат някаква адекватна цедка и преценка в това, което споделят. Най-лошото е, че с мозъчната смърт на традиционните медии аудиторията вече не осъзнава нуждата от такава цедка. А тя е необходима повече от всякога.

Докато всевъзможни правозащитни организации глобално предупреждават за рисковете от това да споделяме снимки и видеоклипове с децата си онлайн, все повече и повече жени се превръщат в самозвани лидери мнение по отношение на възпитанието на деца - просто защото имат деца и смартфон у дома си.

И ако е спорно дали вашето дете ще се травмира до живот, защото понякога му крещите гадости през сълзи, докато сте в цикъл или се карате с баща му пред него, то няма спор, че не знаем какво да очакваме от оперираното от инстинкти майчинство, което повсеместно, методично и стерилно интегрира произволни Инстаграм съвети във всекидневната грижа за бъдещето ни.

Напълно възможно е резултатът да не е толкова красив, колкото сме си представяли, когато безизразно сме скролвали из малките натруфени прозорци към чуждите животи.


Още по темата:

Киара Ферани: Инфлуенсърката, която ще плати глоба от 1 млн. евро заради подвеждаща реклама

"Bad Influence" - разказ за мрачната истина за децата инфлуенсъри в документален сериал

Спорт

"Арсенал" и "Атлетико" запазиха интригата за реванша в мач с две дузпи

Срещата в Мадрид завърши наравно

00:02 - 30.04.2026
Спорт

ЦСКА е на финал за Купата на България

Христо Янев отново изведе "червените" до големия мач

20:07 - 29.04.2026
Важно днес

ДБ: Разделянето на групата ПП-ДБ е сериозна политическа грешка

Божидар Божанов: "Положихме всички усилия да запазим единството на групата"

19:54 - 29.04.2026
Политика

Асен Василев е предложил отделни парламентарни групи на ПП и ДБ, но запазване на съюза

Новият формат е наречен "парламентарен съюз за Силна България в Силна Европа"

18:04 - 29.04.2026
Важно днес

Григор Димитров загуби от световния №312 на Чалънджър във Франция

Слаб мач за първата ни ракета и поражение в първи кръг

17:46 - 29.04.2026
Живот

„България Еър“ обяви директни полети Варна – Париж от 30 април

Цените на еднопосочните билети в икономична класа започват от 169 евро

17:28 - 29.04.2026
Важно днес

Почти закритият "Магазин за хората" отчете 50 вида стоки по рафтовете и 4,5 млн. евро по сметките си

Ръководството на държавната фирма оспорва мотивите за закриването ѝ

17:26 - 29.04.2026
Важно днес

Украйна ще изнася оръжие, но при строги правила да не попада в руски ръце

Киев ще следи строго оръжията и технологиите, за да не попаднат в руски ръце

17:13 - 29.04.2026