За първи път: Жена ще бъде главен съдия на мач в Шампионска лига Снимка: © Getty Images

Французойката Стефани Фрапарт ще влезе в историята като първата жена, която ще бъде главен съдия на мач от мъжката Шампионска лига. Това ще се случи в сряда вечер, когато Ювентус е домакин на Динамо Киев в Торино.

За Фрапарт това е втори исторически момент, след като тя бе и първата дама, ръководила голям мач за трофей на УЕФА – двубоят за Суперкупата на Европа между „Ливърпул“ и „Челси“ през 2019-а.

36-годишната съдийка отдавна е сред топ съдиите в дамския футбол като ръководи финала на Световното първенство през 2019-а между САЩ и Нидерландия.

За нея ръководеното на мъжки двубои не е новост, тъй като от 2019-а свири и във френската Лига 1. През октомври пък за първи път бе главен рефер на мач от втория по сила турнир Лига Европа, ръководейки срещата между „Лестър“ и „Зоря“ Луганск.

Преди дебюта си в европейски мач при мъжете миналата година Фрапарт заяви, че е наясно със значението на своето назначение и иска да демонстрира, че жените са не по-малко добри от мъжете в съдийството.

В последните години в много от водещите европейски първенства се появяват съдийки, а от Футболната Асоциация в Англия отчетоха, че броят на жени-рефери във футбола в страната се е повишил със 72% от 2016-а насам. В България също има позитивен пример в това отношение. През ноември за първи път Християна Гутева ръководи мач на елитен отбор, след като бе главен рефер на двубоя за Купата на България между „ЦСКА-София“ и „Ботев“ Ихтиман.

Стоичков за Марадона: Простих му, Господ го прибра, за да не се мъчи

Марадона и връзката му с България: Съдията Богдан Дочев ли е виновникът за "Божията ръка"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

ЖП гарите в областните градове стават мрежа за зареждане на електромобили

Новата мрежа от станции ще предлага най-ниски цени за зареждане и до няколко години трябва да обхване 249 гари на територията на цялата страна

18:37 - 10.10.2025
Култура

Австрия ще се откаже от домакинството на „Евровизия“ в защита на Израел

Подкрепа за Тел Авив дойде и от германския канцлер Фридрих Мерц

17:22 - 10.10.2025
Живот

Джоли, Пит и шато "Миравал": Защо актьорите не спират да се съдят дори след развода

Една имотна сделка с ултиматум преследва бившите съпрузи

15:47 - 10.10.2025
Важно днес

Огънят в Газа спря, палестинците се връщат по домовете си

Безсрочното прекратяване на огъня между Израел и „Хамас“ влезе в сила на обяд в петък

15:32 - 10.10.2025
Важно днес

Съдът решава дали да пусне от ареста кмета на Варна Благомир Коцев

Заседанието е насрочено изненадващо, докато адвокатът на Коцев Ина Лулчева е извън страната

13:58 - 10.10.2025
Политика

Шоуто на Слави, което не е смешно дори на главния му сценарист

Дори Иво Сиромахов се възмути от това, в което се превърна ИТН

13:17 - 10.10.2025
Пътуване

Експериментират с нови мерки за движение по “Хемус" и "Тракия" заради ремонтите

Причината за новата организация е недоволството поредено от проблемите с придвижването по магистралите.

12:42 - 10.10.2025
Важно днес

Главният прокурор на Ню Йорк се сдоби с обвинение след указанията на Тръмп "за действия срещу политическите опоненти"

През 2022 година Летисия Джеймс повдигна обвинения на Тръмп, а съдът го призна за виновен

12:30 - 10.10.2025