За първи път папа Франциск определи жена за нов ръководител на една от водещите служби в администрацията на Ватикана.
Италианската монахиня сестра Симона Брамбила ще управлява департамента, който отговаря за религиозните ордени в Католическата църква.
Това е първата стъпка от обещанието на папата да отвори църковната йерархия за жени на лидерски позиции.
Симона Брамбила е служила като мисионерка в Мозамбик и е била генерална настоятелка на мисионерския институт на „Дева Мария Утешителка“ между 2011 и 2023 г.
Изборът на 59-годишната италианка стана възможен заради реформата от 2022 г. в основополагащите правила на Светия престол.
Тогава беше разрешено на кръстени католици извън кръга на кардиналите и епископите - в това число и жени - да заемат отговорни позиции.
Досега само мъже са назначавани на позицията "префект" на т.нар. дикастерии (централните ведомства) или конгрегациите (министерствата) на Римската курия.
Службата, която сестра Симона Брамбила ще ръководи, е една от най-важните във Ватикана, съобщава Associated Press. Тя е отговорна за кординацията на всички религиозни ордени - от йезуитите и францисканците до по-малките нови движения.
Назначението на Брамбила, уви, не е съвсем революционна промяна в църквата.
То е съчетано и с определянето на втори префект - мъж - кардинал Анхел Фернандес Артим.
Това е необходимо, защото все още само мъжете имат право да отслужват литургии и да изпълняват други свещени ритуали.
Папа Франциск опитва да отвори Католическата църква и да отчете приноса на жените в благотворителните мисии в училища и болници, но не прие призива за отмяна на забраната жени да стават католически свещеници и някой ден да стигнат до висши религиозни позиции.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: