Забраната телекомите да начисляват извънредни неустойки издържа само 2 месеца - засега Снимка: © Getty Images

Комисията за защита на потребителите не успя да защити пред съда решението си незабавно да забрани на мобилните оператори да начисляват извънредни такси при прекратяване на договори от страна на потребителите.

Заповедта на КЗП беше издадена през септември, като започна да действа незабавно.

Разпореждането за предварително изпълнение обаче е оспорено от трите телекома и именно то е отменено от Върховния административен съд на 12 ноември.

Все още не е взето решение по съществото на заповедта - дали КЗП има право да забранява на операторите да изискват от напускащите ги клиенти да върнат дадените отстъпки по абонаментни планове или купени устройства за оставащия срок на предсрочно прекратен договор.

Какво означава това:

  • Забраната остава само на хартия, докато съдът не се произнесе по законността ѝ.
  • Тя не е отпаднала окончателно, но за телекомите тя няма да действа преди окончателното решение по делото по същество - т.е. те ще продължават да събират парите от хората, които прекратяват предсрочно договорите си.
  • Ако след това съдът прецени, че забраната е законна - потребителите, които вече са спрели договорите си и са платили допълнителните неустойки, ще се окажат ощетени.
  • Това беше и причината, поради която КЗП държеше заповедта да влезе в сила с предварително изпълнение, докато тече обжалването от страна на телекомуникационните оператори. Но ВАС не прие този мотив.

Жалби срещу тази заповед на председателя на комисията бяха внесени от всички оператори, а последното определение на ВАС срещу предварителното изпълнение е влязло в сила по дело на "Йеттел България".

Съдът окончателно приема, че КЗП се е позовала на несъществуващо правно основание, за да наложи предварително изпълнение на забраната.

Определението обаче е подписано с особено мнение на председателя на съдебния състав Павлина Найденова

По закон, незабавното ѝ прилагане може да се разпореди само когато това се налага, "за да се осигури животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда, или по искане на някоя от страните - в защита на особено важен неин интерес".

В заповедта на КЗП обаче било посочено, че предварителното изпълнение е нужно за защита "важни държавни или обществени интереси", а не "особено важни държавни или обществени интереси".

В мотивите на жалбата си пред ВАС Комисията уточнява, че икономическите интереси на потребителите се смятат за "особено важни" както по българското, така и по европейското законодателство. Но втората инстанция отново отменя заповедта, защото е допусната грешка в диспозитива ѝ.

Вторият мотив на ВАС е, че изготвилият заповедта е опитал да обоснове една от изискваните предпоставки (наличие на особено важен обществен интерес), като е посочил друга (опасност от настъпване на трудно поправими вреди), вместо да посочи конкретни обстоятелства за едното или другото основание.

Съдът приема, че Комисията за защита на потребителите е описала доводи за нуждата от забрана на предполагаемата нелоялна търговска практика, но не е обяснила защо се налага забраната да влезе в сила веднага. В добавка - отчита и че "Йеттел" също има засегнат интерес, защото щяло да се наложи "необходимостта от незабавна промяна на софтуера, разходи за дадени отстъпки за устройства и абонаментни такси".

В особеното мнение на съдия Найденова се твърди, че КЗП има основание за предварително изпълнение.

Тя посочва, че нелоялната практика засяга широк кръг потребители от всички възрасти, включително деца, пенсионери, социално слаби, безработни, а самите те могат да защитят правата си само по съдебен път - и то трудно.

"Основателно се твърди в частната жалба, че разходите за системни услуги не могат да се противопоставят на обществения интерес от предварително изпълнение на заповедта", казва още тя. Въпреки това мнозинството в тричленния състав е отсъдил в полза на телекома.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Ураганен вятър с пориви над 100 км/ч се очаква в някои части на страната в петък

Минималните температури ще бъдат от минус 4° и 1°,  до 2°-7° по крайбрежието

15:46 - 21.11.2024
Бизнес

Foot Locker отваря врати в България

Fourlis Group обяви откриването на три магазина – в София, Варна и Бургас

14:36 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът в Хага издаде заповеди за арест на Нетаняху и на бившия израелския министър на отбраната

Издадена е още и една заповед за арест - тази на лидера на "Хамас"

14:13 - 21.11.2024
Важно днес

ИТН даде крачка назад за санитарния кордон около Пеевски

Тошко Йорданов иска ДПС-Ново начало да има зам.-председател на парламента, но без шефове на комисии

13:41 - 21.11.2024
Европейски дневници

Илиана Иванова беше единодушно избрана за член на Европейската сметна палата

Иванова беше член на органа на ЕС в Люксембург в продължение на 10 години между 2013 и 2023 г

13:40 - 21.11.2024
Важно днес

Съдът върна Димо Алексиев в ареста. Актьорът заяви, че "когато се страхуваш от нещо, страховете те застигнат"

Освен присъда за шофиране пиян, той има и над 40 административни нарушения на пътя

12:26 - 21.11.2024
Важно днес

ВСС обяви нова процедура за избор на председател на ВАС

Номинациите започват на 28 ноември

11:18 - 21.11.2024