Загиналите пилоти са правили 24 пъти упражнението, при което загубиха живота си Снимка: © Министерство на отбраната

Майор Петко Димитров и старши лейтенант Венцислав Дункин са правили упражнението, при което загубиха живота си, 24 пъти. Това стана ясно от интервю на служебния министър на отбраната Атанас Запрянов.

Трагичният инцидент се случи на 13 септември край авиобаза Граф Игнатиево.

По думите на Запрянов в изпълняваните от двамата летци елементи е нямало нищо извънредно.

„Упражнението, което се изпълнява – това не е авиошоу и не се изпълняват никакви изключителни пилотажи, е част от бойната подготовка и тренинга на пилотите, който се извършва в Долна Митрополия, и те са го правили много пъти“, коментира Запрянов в ефира на bTV.

Tой призова много търпеливо да се изчака експертизата, разчитането на черната кутия и заключението на комисията - едва тогава ще бъде пълна картината дали става дума за техническа повреда, пилотска грешка, допуснато ли е невнимание.

Според него не е редно да се искат оставки, преди да се докаже какво точно се е случило и кой носи отговорност.

В този случай ние имаме отремонтиран от завода самолет, който е в гаранция и в експлоатация от юни месец. Самолетът има 1600 следгаранционни часа“, посочи още Запрянов.

Черната кутия вече се намира в завода производител в Чехия, като наши експерти също са на място.

Очаква се тя да бъде разчетена до 10 дни.

„Много е важно нашите експерти и експертите от завода да разчетат кутията и ако има техническа причина, тогава заводът, който е извършил ремонта, дължи неустойки. По този начин ще бъде защитен финансовият интерес на държавата, въпреки че това няма да върне нашите колеги“, коментира министърът на отбраната.


Снимки от катастрофата с военен самолет Черната кутия на падналия самолет ще бъде разчетена в чужбина

Загиналите пилоти са повишени посмъртно във военно звание

L-39 ZA "Албатрос" - Какъв е самолетът, който катастрофира в Граф Игнатиево


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Kaufland откри първия хипермаркет в ритейл парк, навръх 19-ия си рожден ден

С новия филиал компанията разкрива над 100 нови работни места в София

16:43 - 13.03.2025
Важно днес

Полицаите, обвинени в убийство на арестант в Казанлък, остават в ареста

Те са обвинени за смъртта на 47-годишен арестант

16:43 - 13.03.2025
Политика

Георги Кузмов и Георги Илиев: Отстраняване на кметове заради участия във фирми е посегателство върху частната собственост

Докато районни кметове на ПП-ДБ биват отстранени за предполагаеми нарушения на закона, сигнали срещу хора на ГЕРБ и БСП по същите казуси стоят без разглждане

16:34 - 13.03.2025
Политика

ДПС - Пеевски губи 1110 гласа след преизчислението на изборния резултат

Това е листата, при която има най-голяма разлика в данните за действителните гласове след проверката на секциите

15:41 - 13.03.2025
Важно днес

КС: "Величие" влиза в Народното събрание, 16 депутати трябва да напуснат

Партията на Ивелин Михайлов вече минава над бариерата от 4%

15:20 - 13.03.2025
Важно днес

Съветник на Путин е против "временна почивка за украинската армия"

Кремъл изглежда не иска временно примирие, но официална позиция още няма

14:55 - 13.03.2025
Важно днес

Радев подкрепи машинното гласуване, за да се върне доверието в изборите

Начинът на гласуване и отчитане трябва кардинално да се промени, смята държавният глава

14:06 - 13.03.2025
Важно днес

Пеевски ще брани правителството, докато "няма алтернатива"

Пеевски коментира и протеста в София на хиляди недоволни граждани от сряда вечер, като го нарече "смешен" и "измислен"

13:24 - 13.03.2025
Живот

Над 1000 души от цяла България танцуваха в подкрепа на борбата с рака на гърдата

Събитието обедини стотици, които танцуваха заедно във всички нюанси на розовото

13:17 - 13.03.2025