Запечатаха централата на ДПС с полиция, областната управа отне имота Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Представители на областната администрация на София-град влязоха в сградата на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" за принудително изпълнение на заповедта за отнемане на имота от партията.

На място присъстват полицейски екипи, които охраняват запечатването на сградата, която от десетилетия се ползваше за партийна централа на Движението за права и свободи.

Отнемането стана по заповед на областния управител Стефан Арсов от 2 май, като крайният срок за доброволно освобождаване е изтекъл на 16 май.

След като това не се случи - Арсов е насрочил принудително изпълнение със съдействието на полицията на 19 май от 11:00 ч., съобщава БТА.

От ДПС - Доган обвиниха администрацията в "погазване на всички нормативни и законови разпоредби, включително и на Конституцията на Република България".

Ръководството на партията твърди, че е платен наемът за целия месец май и въпреки това са принудени да напуснат.

Хората на Доган очакваха да се срещнат с премиера Росен Желязов на 19 май заради скандала с централата, но днес той се оказва неоткриваем за тях.

"В четвъртък се чухме с премиера, пътуваше. Разбрахме се за днес да се чуем. Двата опита останах безуспешни и СМС-а, който сме изпратили, за да се видим, останаха без отговор. Надяваме се това да се случи до края на деня", казва Джейхан Ибрямов пред журналисти.

Докато течеше запечатването на централата на ДПС, Росен Желязков беше при Бойко Борисов, който разпореди на правителството да отпусне 15 млн. лв. за стачкуващите транспортни работници в София.

Според Джейхан Ибрямов - Административният съд е отказал да разгледа жалба на партията срещу заповедта на областния управител. Причината е, че крилото на ДПС-Пеевски, което воюва с бившите си съпартийци, е решило да я оттегли от свое име.

Основанието за изгонването на крилото на Доган от сградата е в това, че ДПС (но на Пеевски) вече има друг имот - бившата централа на НДСВ на "Врабча", откъдето бяха изгонени няколко държавни институции преди месеци в мандата на служебния кабинет на Димитър Главчев, за да се освободи място за "Новото начало".

Лоялните на почетния председател депутати доскоро бяха част от управляващото мнозинство и именно с техните гласове кабинетът "Желязков" с мандата на ГЕРБ беше одобрен от Народното събрание.

Фракцията обаче скъса споразумението за подкрепа, след като ГЕРБ, ИТН и БСП не спазиха договореностите, заложени в документа за подкрепа, а влиянието на Пеевски във властта по никакъв начин не беше ограничено - напротив. В След отеглянето на ДПС-Доган управляващото мнозинство зависи от гласовете на "Ново начало".

Правителството гони ДПС-Доган от историческата централа на партията

Важно днес

Пеевски поиска сваляне на охраната на Теодора Георгиева след интервюто на Кьовеши

Пеевски беше уличен от Георгиева в заплахи в сигнала, заради който МВР ѝ назначи охрана

08:14 - 18.05.2026
Важно днес

София организира парти за DARA на открито

"Нека й покажем, че цяла България стои зад нея"

07:53 - 18.05.2026
Важно днес

Румен Радев заминава на първо посещение като премиер в Германия

Радев ще разговаря с канцлера Фридрих Мерц

07:36 - 18.05.2026
Спорт

Яник Синер спечели "Златен Мастърс" и лети към Ролан Гарос

Няколко рекорда за италианеца и поредна титла

20:35 - 17.05.2026
Важно днес

Лаура Кьовеши: Теодора Георгиева е отстранена заради тежки нарушения

Георгиева е потвърдила, че тя жената на записа с Петьо Петров - Еврото

20:26 - 17.05.2026
Технологии

Жак Дьомон, Devialet: Бъдещето е звукът да се адаптира към всеки човек

Главният изпълнителен директор на Devialet говори за партньорството с IQOS, Soundsorial Design, ролята на изкуствения интелект в аудиото и идеята звукът да бъде не просто чут, а преживян.

18:45 - 17.05.2026
Важно днес

DARA кацна в България, посрещнаха я водни салюти

"Това е началото на моята мисия и моята интернационална кариера", каза DARA

18:35 - 17.05.2026
Важно днес

Бойко Борисов се чувства лесна мишена без охраната от НСО

Лидерът на ГЕРБ сам си карал шкодата, за да не пострада някой невинен човек

17:24 - 17.05.2026
Важно днес

Румен Спецов иска България да придобие “Лукойл Нефтохим”

Според него страната има "исторически шанс" да си върне рафинерията

17:04 - 17.05.2026