Александър Алексов е зъболекар с германска прецизност и българско чувство за хумор. Възпитаник е на Немската гимназия в София, а след това завършва дентална медицина университета „Хайнрих Хайне“ в Дюселдорф. Практикувал е в Германия, преди да се върне отново в България.
Специализира в сложни хирургични, естетични и възстановителни случаи. Посещава престижни курсове и се развива под крилото на водещи специалисти. Любовта към България и семейната клиника го връщат обратно в София, където поема „Mint Clinic“ и с усмивка кани пациентите на чаша ментов чай.
Заедно със SOpharmacy разговаряме с д-р Алексов за 7-те най-чести грешки, които допускаме, докато мислим, че се грижим отлично за зъбите си .
Две минути не звучат толкова много, докато не си пуснем таймера
Колко от нас наистина мият зъбите си правилно? Огромен процент от пациентите на д-р Александър Алексов всъщност пропускат основни правила, без дори да го осъзнават.
Като правилото за двете минути.
„Повечето хора нямат представа колко са две минути“, казва д-р Алексов.
Единственото надеждно решение е да сложим таймер и да мием зъбите два пъти на ден по 2 минути.
Техниката – най-важната „дреболия“
Д-р Алексов отбелязва, че междузъбното пространство е територията, която най-често бива пренебрегвана.
Точно там се крие половината от проблема с поддържането на здрава и красива усмивка.
Има два основни вида движения при миенето на зъби, които хората практикуват – напред-назад и кръгообразни.

Най-добрата грижа идва от комбинацията между двете, а за финал четката трябва да се използва и с движение от венеца към зъба. Добре е да се държи под наклон от 45 градуса към венеца, за да не го травмира, но и да почисти максимално.
Конецът е задължителен. Наистина.
„Конецът за зъби е задължителна част от правилната устна хигиена“, казва д-р Алексов. Дали ще го използваме преди или след миенето на зъбите – няма значение. Важното е да се използва веднъж на ден, всеки ден.
Ако и вие сте от хората, които все се оправдават с липса на правилна техника при употреба на конец за зъби, изгледайте видеото и ще разберете как се прави.

Няма смисъл от скъпа паста
Най-често срещаният мит е, че пастата за зъби трябва да е скъпа.
Истината е по-проста: важно е да съдържа флуорид.
При пациенти с често повтарящи се кариеси, д-р Алексов установява, че една от причините е употреба на паста без флуоридът.
Вещестово е токсично за бактериите и същевременно реминерализира зъбите - затова има толкова ключова роля за здравето.
Четката – сменяме я, когато тя започне да изглежда „рошава“

Когато косъмчетата се огънат – обикновено между 3 и 6 месеца – е време за смяна, съветва специалистът.
Д-р Алексов препоръчва по-меките четки: „Твърдите косми могат да доведат до отдръпване на венеца или дефекти по зъбите, ако човек натиска повече.“
И за водата за уста има правило
Когато комбинираме различни продукти за устна хигиена, е добре да знаем как те си взаимодействат.
Пастите за зъби например оставят покривен слой, който пречи на активните съставки във водата за уста.
Затова е най-добре изплакването със специалната течност да се прави 20–30 минути след миене с паста, за да има ефект.
Преди или след закуска?
Това е един от съветите, които най-много противоречат на навиците ни - мийте зъбите преди закуска.
Докато спим, бактериите се размножават. Ако се нахраним преди миенето на зъби, бактериите започват да отделят киселини. При четкането буквално втриваме тези киселини в емайла.
Същата логика важи и когато се чудим дали да мием зъбите веднага след хранене: изплакнете устата и изчакайте още 20 минути.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: