12 болни от туберкулоза, които се лекуваха във варненската болница са изпратени по домовете си, след като доставчикът на електроенергия ЕНЕРГО-ПРО окончателно спря тока на лечебното заведение, предаде БНР.
До тази развръзка се стигна след като доставчикът на електроенергия ЕНЕРГО-ПРО многократно предупреди болницата, община Варна и Общинския съвет на Варна, че лечебното заведение има дълг от десетки хиляди левове, поради което от дружеството са принудени да спрат електрозахранването.
С течение на времето дължимата сума нарасна няколко пъти и към момента тя е близо 90 000 лева.
Директорът на Белодробната болница доц. д-р Христо Ганчев заяви, че туберкулозата е заразно заболяване и е опасно пациентите да бъдат до близките си. Според него дотук се е стигнало, тъй като болницата няма договор със здравната каса и съответно няма клинични пътеки.
"Лечебни заведения, които се грижат за заразно болни, трябва да минат на бюджетна издръжка, а не да се субсидират от министерството", уточни доц. д-р Ганчев.
От 8 декември белодробната болница премина към режим на тока, а от вчера той е окончателно спрян.
Предстои протест, който ще се състои на 19 декември от 10 ч.
"СБАЛПФЗ-Варна" е създадена като диспансер във Варна през 1928 г. През 1951 г. е създаден сектор за борба с туберкулозата в детско-юношеска възраст и са разкрити детски стационарни легла.
От 2010 г. болницата се нарича „Специализирана болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания-Варна” и се занимава с активно издирване, диагностициране, лечение и периодично наблюдение на болни от туберкулоза и неспецифични белодробни заболявания.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: