Русия със сигурност ще предприеме нови ракетни атаки срещу Украйна, заяви президентът Володимир Зеленски във вечерното си обръщание и предупреди отбранителните сили и гражданите да се подготвят да издържат на още една седмица затруднения и натоварване на електропреносната мрежа, докато в Киев вали сняг, а температурите са под нулата.
Градските власти в столицата съобщиха, че работниците са близо до приключване на възстановяването на електрозахранването, водоснабдяването и отоплението след дни наред ожесточени и масирани ракетни атаки от страна на Русия. Поради голямото търсене на ток обаче се налагат прекъсвания на електрозахранването.
"Разбираме, че терористите планират нови удари. Знаем това със сигурност", каза Зеленски - "И докато разполагат с ракети, те, за съжаление, няма да спрат".
Откакто Русия нахлу в Украйна на 24 февруари, Москва твърди, че не атакува цивилното население. В четвъртък Кремъл заяви, че Киев може да "сложи край на страданията" на населението си, като изпълни исканията на Русия в конфликта.
Украйна е категорична, че териториалната цялост на страната не може да бъде предмет на преговори, в това число и на анексирания незаконно от Москва още през 2014 г. полуостров Крим.
Русия обяви за анексирани и части от източната и южната част на Украйна през септември, въпреки че се изтегли от най-големия град, който успя да превземе още в първите седмици на войната - Херсон.
"Ройтерс" съобщава, че неделният ден е бил сравнително спокоен - без опустошителни атаки срещу Киев или други големи градове. Централното командване на украинската армия заяви, че руските сили са извършили четири ракетни атаки и са обстрелвали многократно граждански обекти в района на Днепропетровск.
Интензивни сражения се водят по фронтовата линия в различни части на Украйна, особено в източната Донецка област, каза Зеленски.
В неделя вечерта Генералният щаб на въоръжените сили на Украйна съобщи, че руските войски са обстрелвали десетина села, както и основните обекти Бахмут и Авдийвка.
Украинският военен анализатор Олех Жданов обяви, че руснаците са извършили и няколко неуспешни атаки срещу град Соледар, близо до Бахмут, и са понесли тежки загуби при отделно настъпление към Авдийвка. Тежки сражения се водят и в североизточната част на Харковска област, близо до райони, отвоювани от украинската армия през септември и октомври, съобщи той в YouTube канала си.
През последните седмици Москва се насочи към жизненоважна инфраструктура чрез вълни от въздушни удари, които предизвикаха масово прекъсване на електрозахранването и причиниха смъртта на цивилни граждани. Нападенията се увеличиха с настъпването на студеното време, особено по Киев и други големи градове. Работи се по отстраняването на щетите и възстановяване на захранването и водоподаването денонощно. В Херсон областният управител Ярослав Янушевич заяви, че 17 % от потребителите вече имат ток. Други райони ще бъдат свързани през следващите дни.
Сергей Коваленко, главен оперативен директор на компанията ЯСНО, която доставя енергия на Киев, заяви в събота вечерта, че ситуацията в града се е подобрила, но остава "доста трудна".
Ръководителят на украинската държавна компания за ядрена енергия заяви в неделя, че има признаци, че руските сили може би се готвят да напуснат огромната атомна електроцентрала в Запорожие, която превзеха през март.
"Създава се впечатлението, че те си събират багажа и крадат всичко, което могат", твърди Петро Котин, ръководител на "Енергоатом"
Подобен ход би бил сериозна промяна на бойното поле в частично окупирания югоизточен регион Запорожие, където фронтовата линия почти не се е измествала от месеци. Многократните обстрели около централата породиха опасения за ядрена катастрофа, припомня "Ройтерс".
"На първо място, в руските медии има много голям брой съобщения, че си струва да се освободи (централата) и може би си струва да се предаде контролът над нея на Международната агенция за атомна енергия", каза още Котин, цитиран от националната украинска телевизия. На въпрос дали не е твърде рано да се говори за напускане на централата от руските войски, той отговори: "Твърде рано е. Сега не виждаме това, но те се подготвят".
Русия и Украйна, в която през 1986 г. се случи най-тежката ядрена авария в света в Чернобил, от месеци се обвиняват взаимно в обстрел на реакторния комплекс в Запорожие, който вече не произвежда енергия.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: