Деканът на Философския факултет в Ниш, Наталия Йованович, стана жертва на нападение с нож по време на протестен митинг пред Юридическия факултет в града. Заподозряна извършителка, по първоначална информация на 69 години, е задържана.
Сръбски медии съобщават, че Йованович е откарана в спешното отделение в Ниш, но състоянието ѝ не е животозастрашаващо. Тя е ранена в ръката.
Според информация на регионалната телевизия Ен1 нападението е извършено от местна жителка, чиито мотиви към момента остават неясни. Очевидци разказват, че преди атаката жената е заплашвала, че ще хвърли киселина върху Йованович.
Властите в Ниш все още не са оповестили официална версия за инцидента. Адвокат Владимир Терзич коментира случая пред Ен1, като заявява, че атаката е резултат от медийната пропгандна кампания, водена от управляващите. Според него натрапваните от властта послания биха могли да са подтикнали нападателката към действие, тъй като Йованович е била представяна като проблемна фигура.
Наталия Йованович беше сред първите преподаватели, които подкрепиха студентските блокади, като каза на студентите, че Философският факултет е „безопасна и сигурна територия“ за тях.
Впоследствие тя стана обект на нападки от страна на проправителствените таблоиди. Сръбският президент Александър Вучич заяви, че тя е част от „тройката на злото“ в Ниш, която се състои от опозиционни политици.
Преди месеци сръбската прокуратура за борба с организираната престъпност в Белград започна разследване срещу нея за предполагаемо участие във фалшифициране на обществени поръчки в полза на фирмата „Авеню Систем“ от Ниш, е извършвала строителни работи във Философския факултет.
В края на октомври 2024 г. обвинението разшири разследването срещу декана до престъпление, свързано със злоупотреба със служебно положение.
Освен декан, Йованович е редовен професор в катедрата по социология към Философския факултет в Ниш.
Разследването по случая продължава.
В Сърбия от ноември се провеждат масови демонстрации срещу властта под надслов "Корупцията убива". Повод за недоволството стана трагичен инцидент, при който 15 суши загинаха под срутил се върху главите им навес на току-що ремонтирана от държавата гара в Нови Сад. Вучич и сподвижниците му твърдят, че протестите са вдъхновени от "външни сили".
Случващото се обаче отразява дълбоката политическа криза в Сърбия. Партията на Вучич държи властта от 2012 г. и многократно е замесвана в корупционни скандали. Контролира и голяма част от медиите. През последните месеци Вучич обвиняваше протестиращите, че работят за "чужди служби", а после твърдеше, че е изпълнил всяко едно от техните искания.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: