Някои от най-добрите книги на 2022 според New Yorker
"Времеубежище" на Георги Господинов влезе в класацията на списание New Yorker за най-добри книги за 2022 г.
Класацията на New Yorker се прави всяка година в края на октомври и се базира на мнението на редакторите и критиците на изданието, които традиционно селектират "най-завладяващите, забележителни, брилянтни, изненадващи, поглъщащи, странни, провокиращи мисли и обсъждани четива за годината".
"Time Shelter" от Георги Господинов
Пророческият донякъде роман на Господинов, в който миналото изнасилва настоящето и всичко някак се обърква, е представен в класацията с превода си на английски език - той е на Анжела Родел, а книгата е публикувана в САЩ от издателство Liveright.
"Dinosaurs" от Лидия Милет
Книгите на Лидия Милет са винаги ориентирани към човека, съществуващ на фона на една разпадаща се околна среда: високата цена, която човечеството плаща за своите т.нар. успехи.
В нейния най-нов роман - „Dinosaurs“, мъж на име Гил току-що се е преместил във Финикс, след като се е разделил с приятелката си, с която са били заедно 15 години. Гил е красив, смущаващо богат и единственото нещо, което иска отчаяно, е да бъде полезен.
Той се сприятелява със съседско дете, което е жертва на тормоз в училище, предприема действия в защита на местните ястреби и пъдпъдъци от мистериозен бракониер; доброволства в местен приют за жени.
Характерната за стила на Милет проста, енигматична проза, която познаваме от детските книги, се комбинира с един остър и неумолимо забавен език. А когато в сюжета един от приятелите на Гил умира, книгата се превръща в изследване на загубата, което намира утеха в идеята, че хората сме безкрайно по-големи от себе си.
Лидия Милет е американска писателка, която става широко известна с романа си от 2020 г. „Детска Библия“. Той стана финалист за Националната книжна награда за художествена литература и беше обявен за една от десетте най-добри книги на годината от New York Times Book Review.
"Haven", oт Ема Донахю
В новия роман на Ема Донахю, станала известна у нас с изключителния си роман "Стая" и екранизацията му, действието се развива през седми век, когато трима ирландски монаси предприемат пътуване от своя манастир до Грейт Скелиг, скалисто скално образувание в Атлантическия океан, oприличавано на „най-гигантската катедрала на света“.
Разказът умело проследява ескалиращото напрежение между монасите, които се опитват да построят новото си селище.
И повдига безмерно интересния въпрос дали човек трябва да отговаря пред Бог или пред ближните си, ако се налага да избира между двете.
Ема Донахю е ирландско-канадска писателка и драматург. Носител е на наградата на Американската библиотечна организация за хомосексуална литература (Стоунуол буук) за романа си „Hood“.
"Стая" е най-известният неин роман до момента: международен бестселър, преведен на повече от 30 езика и номиниран за наградата „Букър“.
"The Book of Goose" от Июн Ли
Романът проследява интензивното приятелство между тринайсеттгодишните Агнес и Фабиен, които живеят в следвоенна провинциална Франция.
Вярвайки, че са „достатъчно възрастни за всичко“, те гонят скуката по все по-странни и сложни начини.
Фабиен започва да диктува болезнени, гениално измислени и написани истории на Агнес, които впоследствие публикува с нейното име. Благодарение на тях, Агнес става известна като "дете-чудо" и животът й поема по нова траектория.
Историята се развива в ретроспекция, след като Агнес, сега на 27 и живееща в Пенсилвания, научава за смъртта на Фабиен. Нейните спомени за тяхното приятелство и придобиването на незаслужената слава са омешани с честните, понякога забавни, а друг път - драматични, моменти от юношеския живот.
Июн Ли е родена в Китай, но живее, пише и преподава в САЩ. Нейните разкази и романи са печелили няколко награди, включително наградата PEN/Хемингуей и наградата за първа книга на Guardian.
"Maps of Our Spectacular Bodies", от Мади Мортимър
Ако харесвате добре написани и дълбоко потискащи книги, това е вашето четиво на годината.
Мади Мортимър извървява пътя на своята героиня Лия от диагностицирането на карцином на гърдата до момента, в който става ясно, че той е терминален. Лия е успешна илюстраторка с чудесен брак и дъщеря в предтийнейджърска възраст. Животът на семейството обаче се оказва проникнат от рецидива на рака на гърдата, от който Лия е била оперирана преди години.
В тази книга болестта има свой собствен глас и води читателите през най-интуитивните житейски преживявания на героинята: строго религиозно възпитание, разрушителна любовна връзка, както и мътни предчувствия, които предшестват и съпровождат разболяването.
Мади Мортимър е родена в Лондон през 1996 г. и е завършила английска литература в Университета в Бристол. "Maps of Our Spectacular Bodies" е нейният първи роман, който вече има 1 награда и 1 важна номинация: Desmond Elliott Prize за най-добър дебютен роман и номинация за „Букър“ 2022.
"The Birdcatcher" от Гайл Джоунс
Този роман, в който главните действащи лица са трима чернокожи американски емигранти, комбинира пейзажите на майсторски пътепис с ноар вибрацията на всяко произведение, в което една душа търси своето място под слънцето.
Разказвачът, Аманда, е разведена пътешественичка, поканена на остров Ибиса от приятелката си Катрин, която е успешен скулптор, но има неприятния навик от време на време да се опитва да убие съпруга си.
С пристигането на Аманда, Катрин започва да затъва в ревност и подозрения, а потенциалът й за насилие нараства до тревожни равнища. Той обаче не е единствената буря, която може да отнесе тези социални аутсайдери, които не се чувстват на място в домовете си.
Гейл Джоунс е американска писателка от Лексингтън, Кентъки. Отддавна е призната за ключова фигура в афроамериканската литература на 20-и век.
"American Midnight", от Адам Хохшилд
Четирите години от американската история от 1917 до 1921 г. не са били обект на много литературни изследвания, но в тази книга те се оказват яркия фон, върху който се развива действието.
„Както войната в Европа се водеше на няколко фронта, така се водеше и войната у дома“, пише Хохшилд.
"Самоорганизирали се социални групи, както и самото правителство, се насочиха към синдикалисти, социалисти, имигранти, чернокожи, евреи и други, смятани за недостатъчно патриоти", добавя той малко преди да започне тревожния си разказ за набези, арести, линчувания, депортации и случаи на цензура, шпиониране и изтезания.
Описанията са написани с безгранична откровеност, като в същото време читателят успява да опознае през очите на Хохшилд фигурата на 28-ия американски президент Удроу Уилсън.
Адам Хохшилд е американски писател, журналист, историк и преподавател. Най-известните му книги са „Призракът на крал Леополд“, „Да сложиш край на всички войни: история за лоялност и бунт“, „Погребете веригите“, „Огледалото в полунощ“, „Неспокойният призрак“ и „Испания в нашите сърца“.
В моммента Хохшилд е на 80 години, а всяка негова книга си струва отделеното време.
"Kiki Man Ray", от Марк Брауде
Кики дьо Монпарнас е родена с името Алис Прин в село, значително отдалечено от космополитния парижки анклав, чието име по-късно приема.
Един от най-популярните модели на художници от 20-те години, както и кабаретна звезда, художник и небезизвестен бонвиван — Кики позира за редица известни артисти, включително експресиониста Хаум Сутин, японецът Цугухару Фуджита и сюрреалиста Ман Рей.
Биографията на Марк Брауде описва дългата любовна връзка между Кики и Рей, която смесва изкуството и страстта в една безкрайно любопитна сплав.
Защото „не можете да продадете танц на търг. Не можете да продадете поза.", пише авторът.
Марк Брауде е роден във Ванкувър, където живее и днес. Най-популярните му книги са "The Invisible Emperor" и "Making Monte Carlo".
"The Joy of Quitting" от Келър Робъртс
Автобиографичният комикс на Kелър Робъртс е глътка свеж въздух на тежкия литературен небосвод, поднесена на читателите по интелигентен начин и със завиден хумористичен заряд.
В него авторката илюстрира всекидневието си на работеща майка, изпълнено със ситуации, болезнено познати на всеки, който "е бил там".
Келър Робъртс е съвременен илюстратор, може да намерите повече от нейната работа в Instagram профила ѝ.
"The Chaos Machine" от Макс Фишър
„Самата структура на социалните медии насърчава поляризацията“, твърди авторът на това отрезвяващо разследване на ефектите от социалните платформи Facebook, Twitter и YouTube.
Проследявайки политическите движения, които се разпространяват в социалните медии, Фишър описва как алгоритмите, предназначени да „увеличат времето ни заедно“, систематично насърчават екстремно съдържание, което кове групови идентичности, обединени от чувство за заплаха.
Фишър говори с редица изследователи и хора от индустрията и всички стигат до извода, че най-доброто, което човек може да направи по отношение на социалните мрежи, е да изключи алгоритмите, които преди всичко и основно възнаграждават неговата зависимост към тях.