Най-стилните национални екипи на Олимпиадата в Токио
Няколко делегации в Токио направиха силно впечатление с костюмите си по време на церемонията по откриването на Олимпийските игри на 23 юли, а и при отделните награждавания. Известни марки като Ralph Lauren, Lacoste и Armani са "виновниците" за най-стилните екипи на спортистите в японската столица.
Официалните дрехи на българските олимпийци са изработени от модна къща "Монтели". Тя произвежда текстилни и кожени облекла, както и аксесоари към тях.
На церемонията за начало на Летните игри спортистите ни бяха облечени в унисекс униформи - бели панталони, тъмносини сака, светлосини ризи, в комбинация със сини обувки.
Официалните костюми на домакините от Япония за основните церемонии са дело на местната марка Aoki, която е и спонсор на Олимпиадата. Компанията е изработила дрехи, които напомнят на онези, носени от делегацията на страната на първите Летни игри в Токио през 1964 г.
Костюмите за мъжете и жените са едни и същи. Ушити са от материали, които не вредят на околната среда, и разполагат с елементи, които предпазват всеки спортист от жегата.
Официалните екипи за състезанията на японците са изработени от Asics и също като униформите за церемониите, на тях може да се забележи знамето на страната - изгряващото слънце.
Ralph Lauren е дизайнер на дрехите на американските олимпийци и параолимпийци за откриващата и закриващата церемония.
Компанията е инвестирала в материали, които не вредят на природата. Както казва зам.-председателят на борда Дейвид Лорън – „наша е отговорността да пазим планетата, която наричаме дом“.
Фирмата на Ким Кардашиан – Skims – също стана част от олимпийското американско семейство. Тя е дизайнер на бельото и пижамите на спортистите от отбора.
Когато Ли Фабин спечели златния медал за Китай във вдигането на тежести (61 кг), той направи доста добро впечатление с облеклото си.
Униформите, които китайците носят на подиумите в Токио, са дело на Йе Джинтан. Той беше номиниран за „Оскар“ в категорията дизайн на костюмите за филма „Тигър и дракон“ от 2000 г.
За настоящата Олимпиада е решил да заложи на дрехите „Драконът шампион“, като е комбинирал високи технологии при разработката с качествени материали на компанията му Anta.
Дрехите на британския олимпийски отбор, изработени от местния дизайнер Ben Sherman, също са обновена версия на костюмите на спортистите им от игрите през 1964 г.
Униформата е съставена от чино панталони, якета Harrington с високи яки, оксфордски ризи с тъмносини нюанси и червено-бели райета, както и с изображение на лъв, който е символ на нацията.
За разработката са използвани органичен памук и бамбукови влакна, с мисъл за околната среда.
Зелено-жълтите екипи на Австралия са дело на Asics Australia, по дизайн на професионалния боксьор Пол Флеминг, който е от Куинсланд и е сред потомците на коренното население на острова.
Костюмите на официалните церемонии са различни от тези за награждаванията. Вторите включват тениски с оригами-дизайн и с изображения на 52 човешки стъпки, представляващи броя на австралийските олимпийци в историята, които са част от коренното население.
Те са в комбинация с блейзъри, дело на Sportscraft. На тях са изписани имената на 320-те златни медалисти на Австралия.
Giorgio Armani, които правят дизайна на италианските униформи от Олимпиадата в Лондон през 2012, обличат отбора и в Токио.
Флагът на страната в зелено, бяло и червено заема централна част върху ризите и якетата на спортистите и дори върху връзките на обувките им.
От вътрешната страна на яките личат думите “Fratelli d’Italia” – или „Италиански братя“ – част от текста на националния химн.
Официалните униформи на френския отбор са дело на две марки – Lacoste и Le Coq Sportif.
Екипите са много подобни – разделени са на син, бял и червен цвят, каквото е знамето на страната.