Огненото небе над Сан Франциско: Денят, в който слънцето не изгря
"Илон Мъск искаше живот на Марс, сега Сан Франциско изглежда като пейзаж от Червената планета", "Това е "Блейд Рънър 2020", "Денят, в който слънцето не изгря" - оранжевият цвят на небесата над няколко големи града в Калифорния и Орегон провокираха серия от изумени коментари в социалните мрежи. Причината за необичайната гледка е свързана с продължаващите горски пожари по западното крайбрежие на САЩ. Някои от огнищата се намират на повече от 300 км разстояние от залива на Сан Франциско, но вятърът пренася дим и пепел, които спират слънчевите лъчи.
Димната завеса около стадиона на San Francisco Giants: Бейзболният отбор реши, че няма да отлага срещата си със Seattle Mariners. Екипът на Giants следи качеството на въздуха и преценява, че засега няма опасност за здравето на играчите. Разположението на града край брега на океана помага за прочистването на най-ниския слой от въздуха, така че хората все още не усещат мирис на пушек въпреки "ръждивия" цвят на небето.
Емблематичният силует на Голдън Гейт Бридж на фона на дима: експертът от Университета на Калифорния Джон Балмс предупреждава хората да избягват излизането от вкъщи, докато небето не се проясни. Кога ще ситуацията ще се подобри? Възможно е да отнеме по-дълго време, смятат метеоролозите.
Проблемът е, че горят пожари в няколко района около града. Дори ветровете да сменят посоката си, има опасност да пренесат замърсяване от друго огнище. Очаква се небето да се проясни най-рано след петък.
Мащабните горски пожари доведоха и до прекъсвания на електроснабдяването в няколко населени места в щатите Калифорния, Вашингтон и Орегон. Според данни на системите за наблюдение на мрежата - над 140 000 абонати от западното крайбрежие са останали без ток.
В Орегон са унищожени и хиляди жилища. Властите в щата организират масови евакуации на населението в няколко населени места. Метеорологичните условия допълнително усложняват ситуацията, докато пожарникарите се опитват да спрат бедствието. Силните ветрове увеличават пространството на пожарите и ги доближават до градовете.
Димът от горските пожари е опасен за здравето, защото съдържа частици от изгорялата растителност и строителни материали, смесени с газове. Излагането на задимения въздух може да доведе до раздразнение на очите и дихателните органи, като е особено вредно за по-възрастните хора, бременните жени, децата и пациентите с хронични сърдечни и белодробни заболявания.
Калифорния е сериозно засегната от горските пожари - от началото на годината досега в щата са изгорели над 8000 кв. км. Горещините и пожарите не са нов феномен за щата, но климатолозите от Университета на Калифорния посочват, че честотата на появата на този тип природни бедствия става притеснителна.
През уикенда беше регистриран температурен рекорд в района на Лос Анджелис - 49 градуса по Целзий в Удланд Хилс. Това е най-високата стойност, отчитана от началото на метеорологичната статистика в щата. Предишният рекорд е засечен на 22 юни 2006 г. и е бил 48,3 по Целзий.
Губернаторът на Калифорния Гавин Нюсъм обяви извънредно положение още преди горещата вълна.