Топ 10 най-добри филми на 2021 г. според "Time"
1. The Power of the Dog ("Силата на кучето")
Филмът на Джейн Кампион е драма за враждуващи братя в американския щат Монтана през 20-те години на миналия век. Участват Бенедикт Къмбърбач, Кирстен Дънст и Джеси Племънс.
Фил Бърбанк (Къмбърбач) е харизматичен собственик на ранчо, който вдъхва страхопочитание сред тези около себе си. Когато брат му води в дома съпругата си и сина ѝ, Фил ги унижава, докато не осъзнава, че и той може да обича.
Уестърнът, базиран на романа на Томас Савидж от 1967, е филм, толкова просторен, колкото откритото небе, пише критикът Стефани Захарек от сп. „Time“. И такъв, в който човешките емоции са напълно разкрити.
Може да го гледате в Netflix.
2. The Worst Person In The World ("Най-лошият човек на света")
Роденият в Дания норвежки режисьор Йоаким Триер ни представя зашеметяваща и напрегната комедийна драма. Успехът ѝ до голяма степен се дължи на впечатляващото представяне на Ренате Рейнсве в главната роля.
Тя се превъплъщава в образа на Джули и се влюбва първо в един мъж, след това в друг, само за да осъзнае, че е напълно загубена – повече от всякога. Триер води историята към сладко-горчив завършек, за да ни покаже, че всички сме хора, които постоянно търсят себе си.
3. Summer of Soul
Режисьорският дебют на музиканта Ахмир Томпсън, известен с псевдонима Questlove, е документален филм за Музикалния фестивал в Харлем, Ню Йорк, през 1969 г.
Тогава събитието привлича огромен брой зрители, които честват културното творчество на чернокожите. Във фестивала участват Стиви Уондър, Махалия Джаксън, Нина Симоне, Sly, B.B. King и други световни звезди, но той, изглежда, остава забравен от обществото през годините.
4. The Souvenir, част II
Тъжната и изпълнена със смисъл полу-автобиография на английската режисьорка Джоана Хог разказва за млада студентка по изкуство в Лондон през 80-те години на 20 век. Тя преживява сърцераздирателна лична трагедия, докато завършва филма за дипломната си работа.
Историята изобщо не е сложна, но Хог приковава вниманието с редица екзистенциални въпроси и с примера на един човек, който иска да остави следа и в същото време отчаяно търси смисъла на живота.
5. Parallel Mothers ("Паралелни майки")
Педро Алмодовар се завърна на сцената на пандемичния свят с "Паралелни майки", в който заземено, оставяйки иронията настрана, отгръща за първи път листа на тъмната история на Испания.
За два часа време Алмодовар ни хвърля в дълбокото чрез историята на две жени с около 20 години разлика помежду им - Джанис и Ана. Двете раждат в една и съща болница, в един и същи ден. Паралелно се развива сюжет, в който главната героиня Джанис търси гроба и останките на прадядо си - един от 114 000 души, изчезнали и смятани за мъртви по време на режима на Франко.
Историята е плътна, концентрирана, без излишни подробности и с прекрасен диалог между минало и настояще. Тя вплита майсторски съвременни теми като изборите на самотните майки, лутащите се проблемни деца на разделени родители, дилемата на жените между кариерата и семейството, раждането след 40-годишна възраст.
6. Passing
Красивата адаптация по едноименния роман на Нела Ларсен от 1929 г. може да се гледа в Netflix. Тя разказва за дългоочакваната среща на две приятелки от детството, изиграни перфектно от Теса Томпсън и Рут Нега.
Когато обаче отново са заедно, този път като възрастни, световете им се сблъскват със страшна сила. И двете са чернокожи, но една от тях е избрала да живее като бяла американка.
Режисьорският дебют на Ребека Хол предоставя дълбок анализ на това, което наричаме Американската мечта – свободата, която обаче понякога е на скъпа цена.
7. The Disciple
Певец със страхотна дисциплина и отдаденост опитва да пробие в не особено доходоносния свят на индийската класическа музика… само за да бъде принуден да осъзнае, че му липсва така нужния блясък на гения.
Режисьорът Чайтаня Тамхане представя въздействаща история, която ни показва, че животът на твореца е толкова концентриран в изкуството, че реалността остава на заден план.
8. C'mon C'mon ("Хайде, хайде")
Хоакин Финикс се завръща на екрана в черно-бялата драма на Майк Милс. Той играе ролята на радио журналиста Джони, който тръгва на пътешествие през страната с младия си племенник.
Дони интервюира деца и ги моли да разкажат историите си и да изразят мислите си за бъдещето.
9. The Tragedy of Macbeth ("Трагедията на Макбет")
Може да сте виждали тази история стотици пъти, но режисурата на Джоел Коен е нещо ново. Филмът е сниман изцяло в черно-бели цветове, а Франсис МакДорманд и Дензъл Уошингтън са страхотни в главните роли, отбелязват от „Time“.
Сякаш пиесата, която е на 4 века, се превръща в изцяло нова история и зрителят присъства на премиерата ѝ.
10. Drive My Car
Театралният актьор Юсуке е в щастлив брак с жена-драматург, докато един ден тя не изчезва безследно.
Юсуке Кафуко е в бездната, но въпреки това решава да предприеме пътешествие до Хирошима, за да режисира експериментална версия на пиесата „Чичо Ваня“ от Антон Чехов. Наема за свой шофьор младата Мисаки, която също е загубила близък човек, и това пътуване поставя началото на нов етап в животите им.
Кафуко води война със собствените си демони – дали да живее отново или да умре бавно. Режисьорът Хидетоши Нашиджима създава истински съспенс в тричасовата драма за разрушението на човека и прераждането.
Прочетете още:
"Уестсайдска история": Римейкът на Спилбърг е един от най-добрите филми на 2021