Вандализъм или креативност? Паметниците след #BlackLivesMatter
Протестите срещу расизма в САЩ преминаха в нов етап през последната седмица: символично събаряне на паметниците в чест на Христофор Колумб и на други исторически личности, свързани с налагането или поддържането на робството. Полицията в Бостън започна разследване за вандализъм, след като на 10 юни статуята на Колумб се оказа "обезглавена". Главата на паметника е открита в близост до монумента поставен в парка Уотърфронт през 1979 г. по инициатива на католическата италиано-американска организация "Рицарите на Колумб". Това е вторият случай на протестна проява срещу паметника, който преди 5 години беше залят с червена боя и беше надписан със слогана "Black Lives Matter". Кметът на Бостън Марти Уолш казва пред местни журналисти, че паметникът ще бъде свален и прибран в склад, за да се оценят нанесените щети. Негови статии бяха съборени още в Камдън, Ню Джърси, в Ричмънд, Вирджиния и в Бейфронт Парк в Маями. Постепенно този случай отпуши вълна от множество подобни по целия свят.
Статуя на бившият британски министър-председател Уинстън Чърчил в Лондон също стана жертва на вандализъм, в резултат на което от местните власти предприеха мерки: няколко от най-известните паметници в центъра на британската столица бяха опаковани със скелета и шперплат, за да бъдат предпазени от протестите в подкрепа на Black Lives Matter.
Ситуацията провокира и позиция на премиера Борис Джонсън (автор на биографична книга за Чърчил и негов политически последовател):
"Паметникът на Уинстън Чърчил на "Парламент скуеър" е постоянен спомен за постиженията му за спасението на страната и цяла Европа от фашистката и расистката тирания. Абсурдно и срамно е, че този национален паметник днес е под риск от атаки на агресивни протеситращи. Да, понякога е изразявал мнения, които са били и са неприемливи за нас, но той е герой и напълно заслужава паметника си. Не можем да се опитваме да редактираме или цензурираме миналото си. Не можем да се преструваме, че имаме различна история", пише Джонсън.
Той пише още, че "за съжаление протестите са похитени от екстремисти, целящи насилие" и призовава хората да се разграничат от провокациите.
В Бристъл статуя на търговеца на роби Едуард Колстън беше свалена от пиедестала си по време на протестите в града и захвърлена във водата.
Жертва на протестите стана и една от най-емблематичните забележителности в Глазгоу - статуята на Артър Уелесли, първия херцог на Уелингтън.
На главата си той носи червено-бял конус за улично движение - знак на чувството за хумор на местните граждани.
На 12 юни обаче този знак бе оцветен в черно-бяло, за да се превърне в част от протестите срещу расизма.
Зандра Йеман, член на Коалицията за расово равенство и права заявява пред Daily Record, че докато мнозина се забавляват с конуса на главата на статията, почти никой не обръща внимание на фризовете:
"Те го изобразяват докато избива южноазиатци, плячкосва индийски градове и стои пред къща на поробител, изградена от поробени африканци.
Бяха унищожени и няколко статуи на белгийски крал Леополд II, който е символ на кървавата история на държавата като колониална сила в централните части на Африка.
Сред тях беше този негов бюст в Аудергем.
Статуя на журналиста Индро Монтанели в Милано.
Тя е нападната, тъй като Монтанели е твърдял, че е закупил 12-годишно момиче от Еритрия по време на втората италиано-етиопска война през 1936 година.
Протест в центъра на Маями пред боядисаната в червено статуя на бившия губернатор на Пуерто Рико, изследователя и завоевател Хуан Понсе де Леон
Съборена статуя на президента на Конфедерацията Джерсън Дейвис в Ричмонд, Вирджиния
В Ричмънд Верджиния протестиращите покриха с графити статуя на генерала на Конфедерацията Робърт Е. Лий.
Отдавна текат дискусии по темата дали паметниците на генерали от Конфедерацията, участвали в Гражданската война за запазване на робството, трябва да бъдат унищожени.