Веселите поръчвачи E22: Ракията не стига за Боби Михайлов. Байдън и телешкото. iOS 14.5 - мъката на рекламистите - Подкасти
ЗНАЕТЕ ЛИ ЗАЩО БУТИЛКИТЕ ЗА ВИНО СА 750 милилитра ? А не да речем – 1 литър (1000 милилитра)?
19 век - основните клиенти на френските производители на вино са англичаните. Английската единица за измерване обем на течност е "имперски галон", равняващ се на 4,554609 литра. За да се опростят сметките при преобразуването на мерните единици, французите транспортирали виното от Бордо в 225-литрови бъчви или точно 50 галона, съответстващи на 300 бутилки от 750 мл. (75 сантилитра) За да им е по-лесно, те приели, че 50 галона = 300 бутилки. И така, един галон съответства на 6 бутилки. Всъщност, това е причината дори и днес кашоните с вино често да бъдат по 6 бутилки.
Днес обаче си отваряме не бутилка вино, а бутилка ракия... от пъпеш и мед. Прави се от дестилат от 100% плод от пъпеш “Медена роса” като се добавя и малко пчелен мед.
Може да се пие като дижестив или заедно с храна или сирена. Произвежда се от Queen’s Winery House в Двореца Балчик в лимитирана серия от 3400 бутилки реколта 2019г.
Ако се чудите какво да правите на Северното Черноморие мога да дам препоръка за едно две, не толкова популярни местенца.
Google Maps ще показва по-бавни, но за сметка на това по-еко маршрути.
Зелени маршрути
Това би могло да е не само полезно за природата, но и за човешките усещания. Преди 6-7 години попаднах на изследване на Даниеле Гарсия, вследствие на което правят концепцията за Happy Map, която може да ти предложи по-интересен маршрут, или по-тих, или по-красив базирано на различни модели.
Ако смятате, че приключение може да е опасно, пробвайте с рутина, тя е смъртоносна.
Между другото излезе новата версия на операционната система на iPhone.
С последния ъпдейт на операционната си система Apple ще пита всеки iPhone потребител дали е съгласен приложенията,, които използва да следят неговото поведение и в интернет и други приложения, например колко често отваря използва приложението си за спорт, музика и т.н.
Причината да въведат тази допълнителна промяна, е че Apple смята, че хората трябва да имат избор дали да участват в събирането на такива данни, което по-късно се използва от други компании и рекламни агенции да им продават различни стоки и услуги базирано на тяхното поведение.
Какво стои зад враждата между Google & Facebook.
Според Facebook - за да имат всички безплатен достъп до интернет, разходите трябва да се покрият от рекламодатели опитващи се да достигнат въпросните потребители.
Според Apple - потребителите трябва да имат правото да платят, но да не бъдат обезпокоени от реклами.
И двете теории са верни … но зад това стоят два доста големи бизнес интереса:
На Facebook, който монетизира от реклама и намаляването на потребителски данни би намалило приходите им
На Apple - които искат да позиционират Iphone и iOS като екосистемата, която уважава личното пространство.
Джо Байдън - също както Бил Гейтс е вдигнал мерник на вашето месо. Не е това, което си мислите, а по-скоро основното консервативно представяне на екологичния план на демократите в Америка, представен в края на април.
Както говорихме миналия път, споменавайки вече single приятеля ни Бил Гейтс, месото е от много сериозните генератори на парникови газове с около 15% от годишните нива в света. Екипът на Байдън е разработил план, в който да се намалят отделените газове, а не просто как да ядем само кейл и грах. Интересно допълнение към коментарите ни от миналия път е, че техният план е насочен към намаляване на държавното финансиране на свръх продукция на месо и ориентиране на държавните субсидии към по-енергийно ефективни и устойчиви растителни култури. Дано им се получи. Индустриалното месо-производство, така или иначе е съставено от отвратителни практики.
Ако пак се върнем на миналия брой, темата за NFT ми хвана интереса доста. Спомняте си, дигиталния арт, който се криптира чрез блокчейн технология, за да стане уникален и да може да бъде видян само от притежателя на кода за това.
Защо ви връщаме там - за да споменем важния проблем, свързан с генерирането на този код - огромното количество електричество, което е нужно. Следователно и огромният въглероден отпечатък, който това оставя и по-точно - около 200кг въглероден диоксид - колкото 850 км пробег със семеен автомобил, задвижван на бензин.
Ако дотук не сте впечатлени - NFT се базира на Etherium, която дори не е най-копаната крипто-валута. Това е, разбира се Bitcoin. Копаенето на Биткойн на годишна база харчи повече електроенергия и съответно генерира повече въглероден диоксид от страни като Аржентина, Швеция и Пакистан.