Ръст на измамите с фалшиви обяви за работа, сочи доклад на Revolut за сигурността на потребителите Снимка: © Getty Images

България е сред е държавите в Европа с най-малко случаи на измами през Revolut - страната ни се нарежда на 29 място, сочат данните от първия Доклад за финансовите престъпления и сигурността на потребителите на компанията.

Само за миналата година спецалистите на компанията са успели да предовратят измами за 475 млн. британски лири благодарение на алгоритми, базирани на изкуствен интелект, биометрични инструменти и мерки за киберсигурност.

"С нашата усъвършенствана система за засичане на измами и ангажимента ни към иновации, ние подкрепяме клиентите си да защитават своите финанси и да навигират с увереност в дигиталния свят," казва Уди Малуф, директор на отдел "Финансови престъпления" в Revolut.

Измамите, свързани с фалшиви обяви за работа, са се увеличили драстично през изминалата година. Макар че представляват само 1% от всички измами, описани в доклада, те са нараснали с 1200% през миналата година, а основният им таргет са млади хора, търсещи работа.

Схемата е сравнително проста: публикуват се фалшиви обяви или жертвите получават съобщение в приложение за чат, че са подходящи за дадена работа, а в процеса на кандидатстване от тях се изисква плащане, маскирано като такса за обучение, административни разходи или за купуване на служебна техника - телефон или лаптоп.

Малък брой - също 1% от общите случаи - е физическата кражба на карти, но загубите за потребителите са доста сериозни - 39%, сочи още докладът.

Най-разпространени остават класически измами с карта, като фишинг атаките, които представляват около 98% от всички случаи. Затова специалистите препоръчват да сме особено внимателни, когато въвеждаме парола или други чувствителни данни в телефона си.

Измамите с покупки остават най-популярният вид измами във всички страни. Такива са 63% от всички докладвани измами през 2023 г., но като стойност на загубите са по-малки - около 15%.

От Revolut дават и конкретни съвети, как да бъдат избегнати измамите с покупки:

  • Пазарувайте от реномирани и надеждни търговци и проверявайте онлайн отзивите - истинските и надеждни продавачи ще имат добри отзиви като цяло, а не комбинация от лоши или никакви отзиви.
  • Задавайте въпроси и бъдете внимателни, ако продавачът избягва да споделя информация или ви притиска да извършвате бързи плащания.
  • Избирайте безопасен начин на плащане (като виртуалните карти за еднократна употреба на Revolut) – винаги използвайте дебитна или кредитна карта.
  • Никога не игнорирайте предупрежденията на Revolut в приложението, особено ако продавачът ви притиска да извършите плащането бързо.
  • Проверявайте автентичността на уебсайта, не следвайте връзки в непоискани имейли или текстови съобщения.
  • Помнете: ако нещо изглежда твърде добре, за да е истина, най-вероятно не е.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

"Хамас" не хареса предложението за прекратяване на огъня, но преговорите продължават

"Хамас" е скептична към израелското предложение

10:36 - 02.05.2024
Важно днес

Десетки хиляди отново протестираха в Грузия, след като парламентът придвижи спорен закон

Недоволството около спорния закон за "чуждестранни агенти" в Грузия продължава

09:40 - 02.05.2024
Текстове от партньори

Кока-Кола ХБК България се подготвя за стажантската програма Coke Internship 2024

Компанията предлага 8 свободни позиции за своята тримесечна платена програма

08:59 - 02.05.2024