Данните на НСИ потвърждават: Повече деца са се родили в България през 2023 г. Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Броят на живородените български деца действително се е увеличил през 2023 г. - това показват официалните годишни данни на Националния статистически институт, които слагат край на политическите спорове между ПП и ГЕРБ за раждаемостта в България.

НСИ отчита, че през 2023 г. са се родили 57 197 деца, или с 601 повече от предходната година (1,1%). Това опровергава твърдението на Делян Добрев (ГЕРБ), че изминалата година е първата с по-малко от петдесет хиляди новородени българчета.

За втора поредна година спада и броят на мъртвородените деца - от 321 на 281.

Най-много са децата, родени в столицата София - 12 708, но тук се вижда лек спад в сравнение с предходната година.

Област Пловдив е на второ място със 6118 новородени, следвани от областите Варна, Бургас и Стара Загора.

На дъното на класацията е област Смолян, където за цялата 2023 г. са се родили само 471 деца. Видин отчита 517 бебета (с тенденция на увеличение), а Габрово - 650.

2023 г. е първата за десетилетие година, в която има позитивен ръст на новородените деца в България (в абсолютна стойност).

Дори това обаче е под средното равнище за броя на децата след 2000 г. Тенденция на увеличение се вижда до 2009 г. Две години по-рано страната беше приета в Европейския съюз, последните ограничения за работа в чужбина паднаха и много от младото население предпочете да емигрира.

През 2023 г. се увеличава и коефициентът на раждаемост - т.е. броят на живородените деца на 1000 души от населението.

Най-висока е раждаемостта в област Сливен (12,5 промила), София и Ямбол (9,9), и Пловдив (9,7). В Смолян тя пада до 5,1 на хиляда.

Към 31.12.2023 г. броят на жените във фертилна възраст е 1 269 хил., като спрямо предходната година намалява с 9 хил., а спрямо 2012 г. - с 356 хиляди.

Броят на децата, родени от майки под 18 години, намалява от 2 871 през 2022 г. на 2 775 през 2023 година.

Родените от жени на възраст 40 и повече навършени години се увеличават от 2 410 през 2022 г. на 2 654 през 2023 година.

Смъртността в България намалява до 15,7 промила (коефициент на обща смъртност) и се връща до предпандемичното ниво.

То обаче продължава да е високо за държава от Европейския съюз.

Най-висока е смъртността в областите Видин (23,4 на хиляда), Габрово (21,9) и Монтана (21,6), най-ниска е в София (11,4).

Важно днес

Дете пропадна в шахта в София

Инцидентът е станал в района на 4-и километър

20:21 - 24.06.2026
Важно днес

Дефицит от времето на Виденов - реакциите за проектобюджета на кабинета "Радев"

Липса на реформи и рекорден дефицит покава, че Радев не е разбрал за какво е получил мандат, смятат от "Демократична България"

19:08 - 24.06.2026
Важно днес

Децата, загинали след удар от ТИР на магистрала "Тракия", са от школата на "Славия"

Президентът на клуба Венцеслав Стефанов обяви едномесечен траур

18:28 - 24.06.2026
Важно днес

Шефката на НДК с високата заплата вече е със съдебно решение за конфликт на интереси

Сключила е договор с фирма на сина си, в която самата тя е била собственик преди да заеме поста

18:04 - 24.06.2026
Важно днес

Общински съветници напускат ДПС и в Стамболово - "не желаят да бъдат свързвани с Делян Пеевски"

Това е поредното отцепване на кадри от местните структури на ДПС

17:55 - 24.06.2026
Спорт

След 11 години чакане - България победи Италия на волейбол

Взехме реванш от световния шампион

17:42 - 24.06.2026
Важно днес

Кейт Бланшет и Ева Майдел се обединиха срещу AI злоупотребите с човешката самоличност

Нов регистър ще позволява на всеки да посочи дали изкуственият интелект може да използва лицето, гласа и работата му

17:10 - 24.06.2026
Важно днес

Гърция налага нови по-строги глоби за пътни нарушения

Санкциите стигат до 8000 евро и включват дори багажа на задната седалка

15:49 - 24.06.2026