Денков: МВР няма да бъде на ГЕРБ. Борисов: ПП искат сами да носят отговорност Снимка: © Screenshot

"Информацията, че МВР ще е на ГЕРБ, не е вярна. Търсим човек, който да е експерт, специалист, неполитическо лице, доказало се в работата си".

Това каза акад. Николай Денков пред журналисти в четвъртък сутрин, след като "24 часа" разпространи неофициална информация за това, че ГЕРБ ще предложат следващия вътрешен министър.

Денков потвърди, че "има напредък" в преговорите му с Мария Габриел, но "докато всичко не е договорено, няма да обсъждам състава на кабинета"

Асен Василев все пак ще остане кандидат за финансов министър, защото "от гледна точка на бюджета по-добър от него като специалист и експерт, който може да направи два бюджета в рамките на няколко месеца", каза още той.

"Спорното (около Василев, б.р.) е това, което каза за администрацията. Аз лично и Мария Габриел ще бъдем гаранти, че няма да има нарушаване на законите и отношението към администрацията ще е такова, каквото се изисква по закона", каза още Николай Денков.

Кандидатът за премиер изрично подчерта, че няма да се правят уволнения на директори на училища, каквато информация се разпространяваше от ГЕРБ в първите дни след изтичането на записа на Радостин Василев.

Той потвърди и че Мария Габриел "представя кандидатури за министри", но не е вярно, че министерствата ще бъдат поделени между двете партии.

На въпроса дали ГЕРБ предлага експерти в новия кабинет, Бойко Борисов първоначално отговори с "Не", а след като му беше посочено, че думите му противоречат на казаното от Денков, се самоопроверга.

"Партиите на промяната искат сами да си носят отговорност, вкл. с политически лица. Ние с Да България отговаряме на тях. Ако има одобрени експерти от по-широк спектър и те ги приемат, това е тяхно право", каза той.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Спорт

Италианският гранд "Интер" осъди "Ботев" (Пловдив)

Всичко се случва заради трансфер на Никола Илиев

21:05 - 22.12.2025
Важно днес

Борисов инструктира ГЕРБ да не сваля Благомир Коцев със "служебна победа"

Общинската избирателна комисия във Варна решава дали да отстрани Коцев на 23 декември

19:55 - 22.12.2025
Технологии

Лари Елисън (Oracle) се включи с милиарди в опита на Paramount да погълне Warner Bros.

Технологичният милиардер иска да убеди Warner, че синът му има достатъчно пари

18:41 - 22.12.2025
Живот

Най-слушаните аудиокниги в България - класацията на Storytel за 2025 г.

За първи път български автори и заглавия са в топ 3 на годишната класация

18:06 - 22.12.2025
Политика

Андрей Чорбанов напуснал ИТН, защото партията е обсебена от други хора

Депутатът бил разочарован, че управляващите не са приели бюджета за 2026 година

17:42 - 22.12.2025
Важно днес

Певецът Крис Риа почина на 74 г.

Ще го запомним с песни като "Josephine", "The Road to Hell", "Driving Home for Christmas"

17:29 - 22.12.2025
Важно днес

Пощенска банка обяви графика си за превключване към еврото

Банката препоръчва на клиентите си да осигурят достатъчно средства в брой за празниците

17:25 - 22.12.2025
Еврото - въпроси и отговори

Първа инвестиционна банка обяви графика си за превключване към еврото

В периода от 22:00 часа на 31.12.2025 г. до 1:00 часа на 01.01.2026 г. услугите на My Fibank ще са недостъпни

16:34 - 22.12.2025
Бизнес

Кога УниКредит Булбанк ще превключи системите си към еврото

Клиентите на банката трябва да актуализират приложението за мобилно банкиране след 1 януари

16:14 - 22.12.2025