Координаторът по санкциите на САЩ обвърза "Магнитски" с контрола върху главния прокурор

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Координаторът по санкциите на САЩ Джеймс О'Брайън направи пряка връзка между българския списък по закона "Магнитски" и блокиралата в пореден парламент реформа, която трябва да въведе механизъм за разследване на престъпления, извършени от главния прокурор.

В интервю за БНР О'Брайън (който е на посещение в България) казва, че санкциите срещу корумпирани длъжностни лица имат за цел "България да бъде в състояние да разследва и да спира подобно поведение, за да бъде пълноправен участник в световната икономика".

"Това, което бихме искали да видим по-нататък, е фокус върху съдебната реформа... Бихме искали да видим процес, при който партиите да се съберат и да постигнат съгласие по конкретен текст и да се ангажират да го гласуват в началото на новия парламент. И след това да го приложат изцяло. Защото искаме, не просто закони на хартия, нали? А България да има независима, безпристрастна и отговорна следствена служба, служба за борба с корупцията, главен прокурор и т.н.", казва той.

Американският юрист и дипломат е координатор по санкциите от април 2022 г. - около година след като САЩ за първи път наложи санкции на български граждани, сред които Делян Пеевски и Васил Божков. В миналото той е работил в тясно сътрудничество с бившия държавен секретар Мадлин Олбрайт.

О'Брайън разказва, че в срещите си с българските партии е чул "силни ангажименти", но дава да се разбере, че не си прави илюзии за действителните им намерения.

"Ние оценяваме партньорите си по това дали споделяме резултати и ценности. Ако има хора, които само говорят, а после не действат, те не са особено ефективни партньори... Отворени сме за различните мнения и от гражданското общество. Но отново ще гледаме кой ще осъществи тези реформи", казва Джеймс О'Брайън пред БНР.

На въпроса дали е достатъчно лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов просто да се дистанцира от бившия си финансов министър или всички партии само да декларират, че подкрепят съдебната реформа, О'Брайън отговаря: "Искаме да застанат зад реформата и депутатите да я подкрепят. И мисля, че всички партии са чули това послание и ще видим кой ще го изпълни

Той не отрича и не потвърждава, че САЩ се готвят да разширят списъка на санкционираните лица.

По думите му - координаторът по санкциите "не разполага с огромен шкаф, пълен с имена, от който да вади едно или друго име, когато поиска".

"Работим по доказателства, но идеята е, че трябва да има реформа, за да може България да предотвратява тези дейности, да ги разследва и да ги наказва, когато се случат. И това е нещото, което най-много искаме да видим занапред", казва той.

Той казва, че санкциите по закона "Магнитски" не атакуват която и да е партия, но са насочени до "отделни лица, които създадоха паралелна система, която отклони много пари от хората в България и възпрепятства особено реформирането на българската енергийна система".

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов Борисов се разграничи от Горанов. Обяви, че ДБ и ПП са надиграли ГЕРБ за съдебната реформа

Спорт

Карлос Алкарас счупи 87-годишен рекорд с победа над Джокович на финала на Australian Open

Световният №1 вече има кариерен Голям шлем

13:49 - 01.02.2026
Живот

От първото адаптирано мляко до залесената гора, или как грижата се превръща в бизнес модел

Храната като сила за добро е философията на "Нестле" и България е пример

13:20 - 01.02.2026
Важно днес

Иран обяви европейските армии за „терористи“ и предупреди съседите си за регионален конфликт

Режимът на Хаменей е готов за преговори, но при условие, че не се налагат ограничения за отбранителните способности на Иран

11:50 - 01.02.2026
Важно днес

Историята на Народния съд, унищожил елита на България преди 81 години

Денят на почит към жертвите на комунизма се отбелязва в България от 2007 г. по инициатива на президентите Желю Желев и Петър Стоянов

11:25 - 01.02.2026
Важно днес

Край на плащанията в левове. От днес се разплащаме само в евро

Търговците вече не са длъжни да приемат левове, като рестото при всяко плащане ще се връща единствено в евро

10:14 - 01.02.2026
Важно днес

Сняг обхваща цялата страна на 1 февруари, обявен е оранжев код за опасно време

НИМХ предупреждава за интензивни валежи, виелици и образуване на значителна снежна покривка

09:24 - 01.02.2026
Важно днес

Църквата отбелязва Трифоновден

Имен ден празнуват Трифон и Трифона и на този ден се извършва ритуално „зарязване“ на лозята за здраве и плодородие

09:00 - 01.02.2026
Важно днес

Дара ще представи България на "Евровизия" във Виена

През февруари ще бъде избрана и Българската песен за конкурса

23:30 - 31.01.2026
Важно днес

"Продължаваме промяната" уличи Румен Радев в лъжа за договора с "Боташ"

Хронологията и фактите се разминават с твърденията на бившия президент

17:19 - 31.01.2026