Проверка на омбудсмана откри сериозни нарушения във варненска психиатрия Снимка: © УМБАЛ "Св. Марина" - Варна

Внезапна проверка на екип на омбудсмана показва редица драстични нарушения в психиатричната клиника на УМБАЛ "Св. Марина" във Варна и показва продължаващите проблеми в институциите за лечение на хора с психични заболявания.

Поводът за проверката е пожар преди седмица, в който загива един от пациентите на клиниката. Няколко дни по късно, на 8 август, екип на Националния превантивен механизъм към омбудсмана отива на място.

Експертите установяват, че пациентът е бил връзван в разрез на съществуваща наредба, според която при т.нар. имобилизация пациентите трябва да бъдат под постоянно наблюдение. Във въпросното помещение, в което се случва трагичният инцидент, не е имало камера за видеонаблюдение.

От институцията на омбудсмана припомнят, че за проблема с прилагането на тази наредба е сигнализирано много пъти и той е описан и в доклад, представен на парламента.

Нещо повече, препоръчвано е на министъра на здравеопазването да изготви протокол, в който ясно да е отбелязано с каква продължителност и колко често могат да бъдат изолирани и имобилизирани пациентите за период от 24 часа, както и да се конкретизират основанията, при които се прилагат тези мерки.

"Според институцията на националния омбудсман цитираната наредба противоречи на Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание към ООН и на Европейската конвенция за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа," посочват оттам след проверката.

Говорителят на Окръжната прокуратура във Варна Радослав Лазаров е обяснил пред "Сега", че след пожара се проучва какви са били правилата в псиахиатрията, защо пациентът е бил настанен за принудително лечение и как се е провеждало това лечение.

По случая е образувано дело, като по първоначални данни пациентът се е опитал със запалка да прогори това, с което е бил завързан.

Нарушенията в клиниката обаче не спират дотук. Според проверката на екипа на омбудсмана в мъжкото отделение липсва персонал, като по време на инцидента на дежурство са били само една медицинска сестра и един санитар. Общо за всички отделения е имало само един дежурен лекар, но дори той не е бил в клиниката по време на пожара.

Освен това в изолаторите липсва изградена система за пожароизвестяване, въпреки отправени предписания от контролните органи.

В доклада след проверката се припомня, че за всички тези проблеми - от лошата материално-техническа база до липсата на кадри - вече са сигнализирани многократно компетентните институции.

"Институцията на омбудсмана неизменно сигнализира, че тези проблеми пряко засягат и нарушават правата както на пациентите, настанени в тези институции, така и на работещите в тях," се посочва в доклада.

Всички резултати от проверката предстои да бъдат изложени в доклад с препоръки към компетентните институции.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: