14 години по-късно: газовите системи на България и Сърбия ще бъдат свързани

Проектът за свързване на газовите системи на България и Сърбия ще бъде пуснат в експлоатация цели 14 години след началото на дейностите по него.

Интерконекторът трябва да осигури както диверсификация на доставките на двете държави чрез реверсивна връзка, така и газифициране на районите от двете страни на границата.

Днес премиерът Николай Денков и министърът на енергетиката Румен Радев направиха последна инспекция на интерконектора, който до няколко дни се очаква да бъде пуснат в пробна експлоатация.

"Благодарение на газопровода България получава достъп до източници на газ от Западна Европа по изцяло нов маршрут, а Сърбия - до терминалите за втечнен природен газ в региона и до Южния газов коридор", каза премиерът по време на инспекцията.

В края на миналата седмица инспекция на съоръжението беше направена и от сръбска страна и тогава стана ясно, че изграждането е напълно готово, а очакванията са през тръбата да потече природен газ от различни източници от Азербайджан.

Официалното “завъртане” на кранчето най-вероятно ще бъде съобразено с предизборната кампания, в която Сърбия в момента се намира преди президентския и местния вот на 17 декември.

Официалното откриване на сръбска територия ще е след няколко дни на церемония в Ниш, на която се очаква да присъства и президентът на Азербайджан.

Изграждането на българската част от трасето започна на 1 февруари тази година - то преминава от Нови Искър през Перник и Калотина до Ниш и е с обща дължина е 170 км. Годишният капацитет в реверсивен режим е 1.8 млрд. куб. м. В Сърбия участъкът се строи от февруари миналата година.

По време на инспекцията на газоизмервателната станция "Калотина" премиерът още веднъж заяви, че налагането на такса върху транзита на природен газ от Русия през България няма да изисква нито от Сърбия, нито от Унгария. Става дума за таксата от 20 лева на киловатчас, която страната иска да въведе за използването на транзитния газопровод "Турски поток" чийто капацитет е резервиран почти изцяло от "Газпром" за години напред.

"По отношение консултациите с ЕК – те си продължават, ако трябва, може да се наложи прецизиране на формулировката. Продължава този процес, но няма нищо притеснително за двете страни", уточни Денков.

Той коментира още, че единственият който може да отговори продава ли се рафинерията на “Лукойл” у нас, е компанията собственик.

"Очевидно са стартирали такъв процес. Ще търсят авторитетни международни консултанти в тази сериозна сделка. Кой ще купи зависи от купувачите, които се явят. Сделката няма да стресира пазара на горива, но опитите да се стресира работата на рафинерията, като дерогация за три дни, със сигурност стресират пазара", каза премиерът.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024