19-годишна българка поведе в битката за световната титла по шахмат за жени до 20 г. Снимка: © Twitter/FIDE

Българската шахматистка Белослава Кръстева оглави класирането на Световното първенство по шахмат за жени до 20 години (U20), което се провежда в Мексико.

Тя първо победи с белите фигури Роксанхел Обрехон Гарсия от Куба в партия от деветия кръг, като за това ѝ бяха нужни 69 хода. Така Кръстева излезе начело в класирането два кръга преди края на състезанието с 7.5 точки., като поведе пред три шахматистки. Сред тях е досегашната водачка - американката Кариса Ип.

Ип загуби от 13-годишната състезателка Миаои Лу (Китай), като сега и двете имат по 7 точки във временното общо класиране. Следващата среща на Кръстева ще е именно с нея, като българката ще играе с черните фигури. Резултатът ѝ до момента в турнира е шест победи и три ремита.

На световното първенство участват общо 78 състезателки, като се играе по швейцарска система в 11 кръга. Финалът на състезанието е на 1 октомври.

Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: