20 000 лв. гаранция след интервю: Прокуратурата обвини шефа на фармацевтичния съюз за "всяване на паника" Снимка: © Getty Images

Председателят на Българския фармацевтичен съюз Асена Стоименова е с повдигнато обвинение заради "серия от изявления, будещи неоснователна тревога от гражданите в условията на извънредно положение".

Стоименова, която е и преподавател в Медицинския университет в София, е обвинена заради "неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти". Взета й е мярка за неотклонение "парична гаранция" от 20 000 лв.

Повод за намесата на прокуратурата се оказва нейни интервюта за БНР и БНТ в световния ден на здравето, 7 април, в които тя призовава за облекчаване на контрола и проверките в аптечната мрежа, както и за допускане на т.нар. "генерична замяна" (право на аптекарите да препоръчват на пациента генерично лекарство вместо изписаното по рецепта).

В предаването "Още от деня", на въпрос "Има ли проблем с доставката на лекарства", Стоименова казва следното:

"Имаше временен недостиг на някои лекарствени продукти, очаква се обаче недостиг на други, тъй като част от активните субстанции, които се влагат в производството на много масови лекарства, се закупуват от Китай и от Индия, което към настоящия момент е невъзможно. Разбира се, производителите разполагат със запаси, но се знае колко дълго ще продължи това извънредно положение и как то ще повлияе на лекарствоснабдителния процес. Именно затова точно в този момент беше изключително важно да се разреши това, което в другите държави отдавна вече е практика".

В същото интервю тя призовава пациентите да не настояват от фармацевтите в аптеките да продават лекарства без рецепта и посочи, че колегите й от бранша са подложени на "проверки и стриктно наблюдение".

В интервю за БНР в същия ден, Стоименова споменава за логистични проблеми с доставките до аптеките и казва, че някои заявки се бавят по 2-3 дни, вместо до 24 часа, както е обикновената практика. Тя отдава този казус на по-бавното преминаване на границите от шофьорите, които пренасят големи количества лекарства.

Пред БНТ Стоименова отправи и задочна критика към прокуратурата за това, че оказва натиск върху работещите в аптечната мрежа с проверки за спекула при снабдяването с маски и дезинфектанти: " Както разбрахме от някои изявления на прокуратурата, спекула не бе открита, що се отнася до тези продукти с повишено потребление, тъй като на практика колегите ги закупуват на по-високи цени, а и точно що се касае до тези продукти няма законодателство, което да регулира цените. Ако спекула не бе открита в аптеките, аз бих задала риторичния въпрос: Потърсиха ли я по-нагоре по веригата и намериха ли я при търговците на едро и производителите?".

Асена Стоименова посочва, че предупрежденията за възможен недостиг на лекарства не са нейна приумица, а се съобщават от Европейската агенция по лекарствата, както и от Световната здравна организация, и "от ръководители на болници и лекари от 9 европейски страни, които настояват за сътрудничество за решаване на проблема".


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024