По-дълга коледна ваканция за всички ученици, реши МОН Снимка: © Unsplash

3 януари ще бъде неучебен ден за ученици в цялата страна. Това нареди Министерството на образованието (МОН) след като стана ясно, че в близо половината училища в страната няма да има учебни занятия на 3 януари. Причината са издадени заповеди за неучебни дни от кметовете на отделните общини.

Такива наредби са в действие на 92 места, в които има 1055 образователни институции. Това прави над 45,5% от общия брой училища в страната. С оглед на тези данни МОН е решило да обяви деня за неучебен на национално ниво.

Така първият учебен ден за новата година ще е чак на 6 януари.

Новината идва няколко седмици, след като кметът на София Васил Терзиев предложи на министъра на образованието да издаде заповед на национално ниво, с която да обяви за първи учебен ден за 2025 година 6-и януари.

От ведомството тогава отказаха да го направят с аргумента, че графикът на ваканциите се изготвял преди началото на учебната година, за да могат семействата да планират почивките си. В крайна сметка МОН промени позицията и уеднакви графика на училищата в цялата страна.

Коледната ваканция на учениците да е с ден по-дълга, предлага Васил Терзиев


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Голям пожар затвори пътя Велико Търново – Арбанаси, хеликоптер се включи в гасенето

Огънят е обхванал местността Гарга баир

20:32 - 08.07.2025
Важно днес

Горски пожар бушува в Южна Франция, летището в Марсилия е затворено

Силни ветрове разпространиха пламъците към града

19:59 - 08.07.2025
Важно днес

Иван Костов: Кампанията срещу еврото може да форсира инфлацията - викаш злото и то идва

Той призова противниците на еврото "да спрат, защото причиняват само негативи на България"

18:10 - 08.07.2025
Важно днес

Домашен арест за 19-годишния шофьор, убил трима души, след като се вряза в заведение в Разград

Съдът е взел предвид възрастта, чистото минало и постоянния адрес на обвиняемия

18:07 - 08.07.2025
Важно днес

Парк “Врана” няма да бъде даден на общината, но не е ясно кой ще го поддържа

Областният управител на София отказва да се съобрази с ултиматума на кмета Васил Терзиев, щял да свиква работна група

17:41 - 08.07.2025
Важно днес

ЕК критикува България за нулевия резултат в борбата с корупцията

ЕК призна, че държавата е занулила почти всички опити да се бори с политическите и икономически зависимости на съд, прокуратура и полиция

17:15 - 08.07.2025
Важно днес

Трима мъже са осъдени за палеж на украински склад в Лондон по поръчка на руската групировка „Вагнер“

Първа присъда по новия Закон за националната сигурност на Великобритания

16:45 - 08.07.2025
Важно днес

Асен Василев: Пеевски е разпоредил акцията срещу кмета на Варна

"Искам да кажа на тези хора - нито ще ни спрете, нито ще ни изплашите"

16:37 - 08.07.2025