33 убити турски войници при атака в Идлиб Снимка: © Getty Images
  • 33 турски войници са убити при въздушно нападение в сирийската провинция Идлиб, десетки други военнослужещи са ранени и транспортирани до болница в Турция.
  • Турското правителство обяви, че започва масирана офанзива срещу Сирия.
  • Руското Министерство на отбраната, което подпомага силите на Асад, твръди, че не е нанасяло въздушни удари в района на Бехун и че Турция не е предала предварителна информация за местонахождението на своите части в близките зони.
  • Конфликтът в Идлиб ескалира в последните седмици, когато бунтовнически сили, подпомагани от Турция, опитаха да превземат град Саракеб.
  • Турското правителство предупреждава, че "няма да спират повече сирийските бежанци от достигане на Европа по суша или море".
  • НАТО се събира на извънредна среща.

При въздушна атака на войски от режима на Асад в провинция Идлиб, Сирия снощи са убити най малко 33 турски войници. Информацията е от губернатора на турската провинция Хатай. Други 36 са транспортирани до болници в Турция.

В президентския дворец в Турция е свикана среща на съвета за сигурност, който да обсъди "подлата атака срещу героичните турски войници, които бяха в Идлиб, за да защитят националната сигурност", според изявлението на говорителя на турското правителство Фахретин Алтън.

Турция е "решена да отмъсти за героите си", се казва още в изявлението.

Според говорителя "Турция започва офанзива по всички известни цели в Сирия по въздух и с подкрепа на огън от сухопътните сили".

Министърът на външните работи на Турция Мевлют Чавушоглу е разговарял по телефона с генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг вследствие на атаката. В резултат от това в петък (28.02) ще бъде свикан Северноатлантическият съвет, който е главният политически орган за взимане на решения в НАТО и се състои от представители на всички 29 страни членки.

Турските войници са в регион, управляван от бунтовниците като част от руско-турското споразумение за деескалация. В последните седмици сирийското правителство, подкрепяно от Русия, предприе масивни въздушни атаки в региона.

Руското министерство на отбраната заяви пред репортери, че въздушните сили на страната не са участвали в удари в района по това време. В изявлението се каза още, че техният Център за помирение в Сирия е поискал информация за местонахождението на турските войски в близките зони и според нея в този момент не е трябвало да има такива в района Бехун.

Когато е научила, че турски войници са били ранени, Русия е взела нужните мерки, за да убеди сирийските войски да прекратят огъня. Впоследствие починалите или ранените турски военни в Идлиб са били евакуирани до тяхната страна. От военоморският флот на Русия обявиха, че изпращат в района два военни кораба, оборудвани с крилати ракети "Калибър".

В резултат на атаките от правителствените сили, в последните два месеца стотици хиляди бежанци са струпани около турската граница.

Турски медии разпространиха кадри на свободно преминаващи през границата с Европа бежанци, но според журналиста Абдула Бозкурт това е блъф, който Ердоган се опитва да използва с цел политическо изнудване.

Вследствие от атаката социалните мрежи в Турция са били спрени. Социалните платформи Twitter, Facebook, Youtube и Instagram не са достъпни от 23:30 местно време в четвъртък. По информация на Интернет обсерваторията NetBlocks скоро след това е бил ограничен достъпът и до WhatsApp.

Как се стигна до кръвопролитието

Конфликтът в Сирия се води едновременно като гражданска война и война на прокси-сили, зад които стоят стратегическите интереси на някои от най-големите страни в региона. Идлиб е последната сирийска провинция, в която бунтовниците срещу режима на Асад все още контролират значителна част от територията.

През 2017 г. Русия и Иран (поддръжници на Асад), от една страна, и Турция (поддържник на някои от бунтовническите групировки), от друга, постигнаха договорка за прекратяване на огъня, запазване на заетите позиции до постигане на окончателно разрешаване на конфликта, разоръжаване на бунтовниците, създаване на турски военни наблюдателни постове в Северна Сирия и продължаване на преговорите.

Временното разбирателство обаче е нарушено, след като сирийските правителствени сили подновиха офанзивата си в Идлиб с помощ от руските Военновъздушни сили и иранските групировки на терен. Напредването на сирийската армия доведе до изолиране на няколко от турските позиции. През последните няколко седмици конфликтът сблъска директно Турция и Сирия. Анкара увеличи военното си присъствие в Идлиб, а Ердоган изпрати ултиматум за оттегляне на сирийските войски от зоната за деескалация, под заплаха за "силна военна реакция".

Въпреки ултиматума не е постигнато примирие. Опозиционните сили, подкрепяни от Турция, опитаха да си върнат град Саракеб, който е важен заради близостта до стратегически път. В четвъртък Ердоган обяви, че "случващото се в Идлиб вече е в полза на Турция". Няколко часа по-късно дойде новината за въздушната атака, която отне живота на десетки турски войници.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple се подчинява на руската цензура

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители по искане на Кремъл

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024