48 нови случая на Covid-19 в завод в Доспат, общината връща ограничителните мерки

48 служители на завод за играчки в Доспат са дали положителна проба за Covid-19, съобщава директорът на смолянската РЗИ д-р Мими Кубатева.

Откриването на новото огнище на заразата идва седмица преди официалния край на "извънредната епидемична обстановка", която би трябвало да приключи на 15 юни с отмяна на всички досегашни мерки за безопасност.

РЗИ-Смолян е провела 173 PCR-теста на работещи от завода, като 27,7% от изследванията са отчели положителен резултат. Фабриката е затворена, а болните хора са поставени под 28-дневна карантина и наблюдение от личните си лекари.

Според БГНЕС - новозаразените хора са жители на селата около Доспат, а изследването на контактните им лица ще започне оттук нататък.

Само преди дни беше открито клъстърно заболяване с Covid-19 на жители на Сърница, която се намира в близост до новото място на зараза.

Областният управител на Смолян Недялко Славов обяви, че не препоръчва пътувания от и до Доспат, но в общината не са наложени задължителни ограничения на движението.

Въвежда се обаче задължително носене на маски на открити и закрити обществени места в Доспат. Затварят се всички детски градини, читалища, спортни площадки, зали, пазари и къмпинги.

Отново са забранени масовите прояви - сватби, абитуриентски тържества, молитви, културни прояви и др., както и събирането на повече от двама души на едно място. Посещенията на молитвени храмове ще се разрешават само при спазване на противоепидемичните мерки.

Общественият транспорт ще работи с намален капацитет.


Прочетете още:
ИНФОГРАФИКА: COVID-19 В БЪЛГАРИЯ

"НЕ ГОВОРИМ ЗА НЕЩО СТРАШНО": ПРОФ. КАНТАРДЖИЕВ УСПОКОИ ЗА НАРАСТВАЩИЯ БРОЙ ЗАБОЛЕЛИ


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

2-часовият разговор между Тръмп и Путин се оказа "информативен", но безрезултатен

Джей Ди Ванс казва, че САЩ могат да се откажат от войната в Украйна, тъй като преговорите са в безизходица

19:58 - 19.05.2025
Важно днес

Край на блокадата: Градският транспорт в София тръгва от вторник

След 6 дни на блокада наземният градски транспорт в София отново ще работи от вторник.

18:45 - 19.05.2025
Спорт

Преди финала за Купата: теренът на “Васил Левски” е в лошо състояние

Сериозно предизвикателство след финала на шоуто „Като две капки вода”

18:43 - 19.05.2025
Важно днес

Столичани излязоха на протест в подкрепа на кмета Васил Терзиев и "срещу мафията"

"Демокрацията е диалог - не синдикален шантаж", гласят плакати

18:10 - 19.05.2025
Важно днес

Тръмп иска разследвания срещу Бийонсе и Брус Спрингстийн

Звездите са "виновни" за подкрепата си за Камала Харис, вярва президентът на САЩ

17:00 - 19.05.2025
Важно днес

Инфлацията в България ще спадне през 2026 г., напук на внушенията срещу еврото

ЕК представи икономическата си прогноза за тази и следващата година

16:42 - 19.05.2025
Кино и сериали

"Пушилка" по Max - високоскоростно приключение от старата школа

Джош Холоуей (Lost) влиза в ролята на най-добрия шофьор на мафиотски бос

16:30 - 19.05.2025
Важно днес

ПП-ДБ: Борисов се отказа да "наказва" софиянци, защото подцени ситуацията

"Да, България" поиска оставките на бордовете на транспортните дружества, които обслужват градския транспорт в София

15:18 - 19.05.2025
Пътуване

Ryanair вдига цените на билетите след спад в годишната печалба

Пътуванията с авиокомпанията ще поскъпнат с до 6% това лято

14:55 - 19.05.2025