Решението на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп да номинира Робърт Кенеди младши за министър на здравеопазването предизвика бурни реакции както в научните, така и в политическите среди. 75 Нобелови лауреати подписаха отворено писмо до Сената на САЩ, в което остро критикуват кандидатурата на Кенеди.
В писмото, цитирано от The New York Times, учените предупреждават, че Кенеди няма необходимите квалификации в областта на науката, медицината или управлението, за да оглави Министерството на здравеопазването. Те заявяват, че назначаването му би представлявало "опасност за общественото здраве" и би подкопало лидерската роля на САЩ в медицинските изследвания.
"Господин Кенеди като здравен министър би нанесъл сериозни вреди на науката и общественото здравеопазване," се казва в писмото. Лауреатите изразяват тревога от склонността му към разпространение на конспиративни теории, особено относно ваксините.
Робърт Кенеди младши, член на известната фамилия Кенеди, от години е популярен като яростен критик на ваксините и здравните институции в САЩ. Той многократно е твърдял, че съществува връзка между ваксините и аутизма – мнение, което е многократно опровергавано от научната общност.
Новата номинация идва на фона на обещания от страна на Кенеди за радикални промени в системата. В интервю за NBC News той дори заплаши с масови уволнения и нарече изследователите на ваксини "престъпници, които трябва да бъдат хвърлени в затвора".
Според Нобеловите лауреати такава позиция е "неприемлива и застрашаваща важни и уважавани институции".
Номинацията на Кенеди срещна съпротива дори в рамките на собственото му семейство. Каролин Кенеди, посланик на САЩ в Австралия и дъщеря на покойния президент Джон Кенеди, нарече възгледите му за ваксините "опасни".
Робърт Кенеди младши, който първоначално беше независим кандидат за президент, впоследствие оттегли кандидатурата си и се присъедини към кампанията на Тръмп. Решението му предизвика критики както от демократи, така и от републиканци, заради близостта му с крайно десни фигури и разпространението на конспиративни теории.
Въпреки противоречията, Доналд Тръмп защити избора си и каза, че ще даде на Кенеди "свобода на действие" да ръководи здравния сектор. "Ще го оставя да се развихри," каза новоизбраният президент.
Предстои Сенатът да вземе окончателно решение относно назначението, като критиците предупреждават за дългосрочните последици върху здравната политика на страната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: