Докато БНБ и бизнесът отправиха драстични критики срещу Бюджет 2025 заради риска за икономиката на фона на рекордните публични разходи - КТ "Подкрепа" се обяви за пълна промяна на данъчната система, с отявлено левичарски подход.
Синдикатът стига дотам, че настоява за вдигане на максималния осигурителен доход над два пъти, до 8500 лв. (в момента той е 3750 лв.), и въвеждане на прогресивно облагане на мястото на плоския данък.
Примерът на "Подкрепа" за ниско платените работници с 1500 лв. брутна заплата показва неравномерното разпределение на данъчната тежест.
22,4% от сумата се удържа за подоходен данък и осигуровки. Според сметките на профсъюза - добавянето на ДДС, акцизи за горива и други стоки, задължителни местни и държавни данъци и такси, застрахователни плащания и др. води до намаляване на разполагаемия доход с 25%. Тук не се добавят парите за доплащане в здравната система, подчертават от "Подкрепа".
"На практика работещите хора трябва да се трудят половината година за държавата", твърдят още те и настояват облагането на фирмите да се увеличи, за да се "балансират" работещите бедни.
В същото време - само преди дни високотехнологичният бизнес, в който се плащат най-високите заплати на секторно ниво, разкритикува остро държавата за това, че взима все повече средства от икономиката в момент на доста трудни пазари, без да се правят реални реформи в публичните услуги или да се помага за привличането на чужди инвестиции.
Компаниите настояват да се сложи край на постоянното вдигане на максималния осигурителен доход, каквото иска да направи служебният кабинет - от 3750 лв. на 4130 лв. от следващата година.
Никой изобщо не коментира идеите на "Подкрепа" за прогресивно облагане и скок на тавана до 8500 лв., което би означавало още по-голямо увеличение на обхвата.
За справка: това ще увеличи хората с облагани доходи с над 120 000 души. Това е ориентировъчният брой на българите, които са декларирали годишна данъчна основа между 50 000 и 100 000 лева (т.е. с приблизителен среден месечен доход между около 4150 и 8500 лв.). Данните са на НАП по декларираните доходи за 2023 г. и са предоставени на "Булевард България".
Настояват и да не се отлага вдигането на прага за регистрация по ДДС, така че фирми с по-малко от 160 000 лв. оборот да бъдат облекчени от тази данъчна регулация. Въпросният таван беше въведен със закон още преди няколко години, като трябваше да влезе в сила от 1 януари 2025 г., но кабинетът "Главчев" иска по-ниското ниво от 100 000 лв. да остане неясно докога.
Откъде се появи числото 8500?
От 2019 г. в Кодекса за социално осигуряване стои текст, според който максималният размер на пенсията трябва да е 40% от максималния осигурителен доход (той се определя всяка година с бюджета за общественото осигуряване).
През 2022 г. обаче максималната пенсия беше вдигната от 1500 на 2000 и накрая на 3400 лева. Това не беше последвано от съответното вдигане на максималния осигурителен доход - съотношението би трябвало да е обратно, т.е. пенсията да расте само когато размерът на осигуровките се вдига.
Синдикатът предлага за данъка върху доходите на физическите лица да се въведе прогресивно облагане със скала на три етажа, като се запази ставката от 10% за възнагражденията от средната работна заплата до максималния осигурителен доход за страната, а доходите над него да се облагат с по-висока ставка.
Предлагат и облагане на доходите от капитал с осигуровки, увеличаване на данък "дивидент" от 5% на 10%, вдигане на таксите върху хазарта, въвеждане на данък "богатство" и др.
Служебният кабинет вдига максималния осигурителен доход, след като обеща да не пипа осигуровките
IT секторът срещу Бюджет 2025: Оставете парите на бизнеса и се заемете със спешни реформи
Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: