Представителите на високотехнологичния бизнес в България изпратиха сериозен сигнал за недоволство от Бюджет 2025, предложен от служебния кабинет.
В съвместна декларация до всички партии AIBEST, Българската асоциация по информационни технологии (БАИТ), Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), Българската предприемаческа асоциация (БЕСКО), Клъстер информационни и комуникационни технологии (ИКТ Клъстер) и Професионалната асоциация по роботика и автоматизация (PARAi) призовават Народното събрание да вземе мерки, за да гарантират устойчив растеж на икономиката.
В нея те поставят няколко базови искания към политическия елит, за да може България да се превърне в "добро място за живот, с високи стандарти, в място за честен и свободен бизнес, в предпочитана дестинация за инвестиции, в страна с визия за бъдещето и с истински правов ред".
Сред тях са: приемане на България в еврозоната, осъществяване на реформи за подобряване на съдебната система, наложителни реформи в българското образование, осигуряване на работещи регулатори и институции, ускорено наваксване по Плана за възстановяване, и подобряване на условията за насърчаване на инвеститорите.
Преди всичко: ще се съди по готовността на партиите за формиране на устойчиво правителство, което да изпълни всички тези задачи. Като се започне от най-базовата - Бюджет 2025
Какви проблеми виждат компаниите от IT сектора в проекта на служебния кабинет:
- Поредното повишаване на максималния осигурителен доход до 4130 лв. без насрещно подобрение на обществените услуги
Технологичният сектор смята, че това е удар върху компаниите, които оперират прозрачно и формират основата на средната класа. В момента много от тези фирми са подложени на натиск заради това, че работят за външни пазари в криза. Допълнителните разходи рискуват да ги направят по-слабо конкурентоспособни.
Вместо това, държавата трябва да се фокусира върху справянето със сивата икономика, която остава нерегулирана и несправедливо облагодетелствана.
"Най-големият проблем с повишаването на максималния осигурителен праг е, че засяга хората, които плащат коректно всичко дължимо на държавата, докато има цели индустрии, които работят “на сиво", посочват още те. "Считаме за несправедливо държавата "да отписва 1/3 от икономиката (в сивия сектор, б.р.), но да продължава да иска повече средства от тези около 7%, които плащат най-високи осигуровки".
- Отмяна на увеличението на прага за регистрация по ДДС
Прагът за регистрация по ДДС бе планиран да се увеличи на 166 000 лв. от 1 януари 2025 г., което щеше да облекчи малките компании.
В последния момент се предлага това решение да бъде отменено, създавайки хаос и непредвидимост за бизнеса, който вече е планирал бюджета си. Липсата на последователност и прозрачност отблъсква инвеститорите и вреди на бизнес средата. И това е само част от заложения хаос:
"Съществува реален риск бюджетът да не бъде гласуван до края на годината, което означава, че на 1 януари прагът ще бъде повишен, а след това би могъл да бъде свален отново на 100 000 лв. след гласуване на така предложения бюджет", предупреждават от бизнеса.
- Обвързването на минималната работна заплата със средната не отчита реалността
Свързването на минималната със средната работна заплата създава спирала, която изкуствено покачва и двете, натоварвайки работодателите. Това води до случаи, в които компании напускат страната, неспособни да се справят с разходите. Секторът настоява за по-гъвкава политика, която да отчита регионалните и секторните различия.
"Повишението на МРЗ трябва да бъде замразено, докато не се направи цялостна реформа, която да доведе до формиране на минимална работна заплата само там където има нужда от нея. Не е редно да има еднаква минимална работна заплата за IT сектора в София и за компания, произвеждаща кабели в гр. Мездра например", пишат те.
Те настояват служителите във всеки обществен ресор да получава достойно възнаграждение, но то да е свързано с оптимизиране на системата, реформи и модернизация към по-високо качество - не просто инерционно вдигане на заплатите.
"В момента всички начини, по които държавата ни може да привлича средства, не работят добре", критикуват те:
● Чуждестранните инвестиции практически липсват.
● Средствата от НПВУ са спрени.
● Показателите ни за експорт се развиват негативно.
● Индустриалното производство се развива негативно.
● Усвояването на средствата по оперативните програми е крайно незадоволително.
Призивът на асоциациите е "държавата да остави повече средства в ръцете на бизнеса, както и да се фокусира върху инициирането на позитивни реформи, дерегулации и подобряването на средата".
Без прецедент: БНБ призова да не се приема Бюджет 2025 на кабинета "Главчев"
Служебният кабинет залага вноските за пенсия да скочат драстично от 2026 година
Какви са заплатите в IT сектора в България през 2024 г. според обявите в Dev.bg
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: