Войната на телекомите: A1 и Yettel атакуваха сделката на United Group и "Булсатком" Снимка: © Vivacom

Придобиването на "Булсатком" от United Group (собствениците на VIVACOM) се сблъска със съпротива от страна на другите два мобилни оператора A1 и Yettel.

В публична позиция A1 нарича "недопустимо арогантна" планираната сделка и твърди, че тя нарушава правилата за лоялна конкуренция.

От компанията твърдят още, че ако покупката бъде одобрена от КЗК, това ще доведе до "безпрецедентна концентрация на пазарно и медийно влияние".

Yettel също ще оспорват пред Комисията за защита на конкуренцията обявеното придобиване на „Булсатком“.

United Group вече е собственик на най-голямата медийна група Нова Броудкастинг Груп, а "Булсатком" е сред водещите оператори на платена телевизия.

" Потенциалното придобиване на един от водещите оператори на платена телевизия ще доведе до господстващо положение с контрол както на безплатното и платено ТВ съдържание, така и на неговото разпространение, което поставя в риск свободния избор на потребителите на доставчик на ТВ, интернет и медийно съдържание", казват от компанията.

Това не е първият случай, в който от A1 атакуват опитите за смяна на собствеността на "Булсатком". В края на 2022 г. КЗК започна проверка по техен съвместен сигнал с Yettel заради покупката на сателитния телевизионен доставчик от бизнесмена Спас Русев.

Русев беше член на Надзорния съвет на VIVACOM при сделката с United Group.

А1 твърдят, че той е направил опит да купи "Булсатком" като "подставено лице", получило заем в пълния размер на цената на компанията от собственика на VIVACOM.

Според тях "United Group използва поредица от трансакции като параван, за да прикрие планираното придобиване на пряк контрол над Булсатком".

"Апелираме за незабавна и адекватна намеса на регулатора, която да даде ясен сигнал към инвеститорите и пазара, че правилата важат за всички играчи и се насърчава честната конкуренция. Ние ще обжалваме и ще продължим да сезираме за случващото се компетентните български и европейски институции", заявяват те.

Yettel също ще оспорват пред Комисията за защита на конкуренцията обявеното придобиване на „Булсатком“, от страна на компанията-собственик на VIVACOM.

Yettel припомня, че КЗК вече разследва скритото придобиване на контрол върху „Булсатком“ от страна на VIVACOM, извършено без необходимото разрешение и при евентуално нарушение на законодателството в областта на конкуренцията.

"С обявяването на сделката всички съмнения, че това е скрито придобиване на „Булсатком“ от VIVACOM в нарушение на Закона за защита на конкуренцията, се потвърдиха, въпреки че в изявления до медиите „Виваком“ нарече искането за забрана на сделката „необосновано“, „безпочвено“ и „абсурдно“", казват от мобилния оператор.

Според Yettel, това придобиване ще създаде безпрецедентна доминираща позиция за една телекомуникационна компания на пазара на телевизионни услуги.

"То ще доведе до недопустима концентрация на особено висок пазарен дял – един участник ще контролира над 60% от националния пазар на разпространение на телевизия и над 40% от пазара на достъп до интернет", се казва в позиция на компанията.

Мобилните оператори A1 и Yettel призовават КЗК да се намеси и да защити потребителите, като запази принципите на равнопоставеност на пазара.

United Group придобива "Булсатком"


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Технологии

Защо Apple слуша руската цензура и спира достъпа до медии

Гигантът трие приложения от App Store за руските потребители

18:06 - 22.11.2024
Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024