Администрацията на Тръмп уволнява агенти на ФБР, разследвали щурма на Капитолия Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Белият дом започна нова вълна уволнения във ФБР и отстрани високопоставени служители, работили по разследването на щурма на Капитолия от януари 2021 г. след загубените от настоящия президент Доналд Тръмп избори, и други политически случаи. Сред уволнените са ръководителят на бюрото във Вашингтон Стивън Дженсън, бившият временен директор Брайън Дрискол (20 януари – 21 февруари 2025 г.) и специалният агент Уолтър Джардина.

По информация на The New York Times, отстранени са и агенти Кристофър Майер и Спенсър Евънс, които също са работили по дела, свързани с Тръмп.

Стивън Дженсън оглавява офиса на ФБР във Вашингтонския окръг от април, по назначение на директора Каш Пател.

Преди това е ръководил отдела за операции по вътрешен тероризъм и именно ролята му в реакцията на ФБР при щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г. го превръща в мишена на кръгове, близки до президента сега.

В четвъртък Дженсън е изпратил имейл до колегите си, с който е ги уведомил, че договорът му е прекратен, и е заявил, че ще приеме решението „с професионализъм, почтеност и достойнство“. Същия ден не се е явил на планирана пресконференция с федералния прокурор за Вашингтон Джанин Пиро, която отказа да коментира уволнението му.

Брайън Дрискол става временен директор на ФБР в първите дни от втория мандат на Тръмп след административна грешка – вместо да бъде назначен за заместник-директор, в документите е вписан като ръководител на агенцията. Така от 20 януари до 21 февруари 2025 г. той оглавява ФБР в един от най-напрегнатите моменти за службата.

Дрискол отказва да предаде списък с имената на всички агенти, работили по разследването на щурма на Капитолия – ход, възприет от мнозина като защита срещу потенциална чистка, но който води до остър конфликт с тогавашния заместник главен прокурор Емил Бов. В писмо до колегите си Дрискол признава, че не е получил официално обяснение за освобождаването си: „Вчера вечерта ми съобщиха, че утре ще е последният ми ден във ФБР.“

Други уволнени и обвинения в пристрастност

Сред освободените е и специалният агент Уолтър Джардина, който работи по разследването на специалния прокурор Робърт Мълър за евентуални връзки между кампанията на Тръмп през 2016 г. и Русия.

Джардина участва и в ареста на бившия търговски съветник на Тръмп - Питър Наваро, отказал да свидетелства пред Конгреса във връзка с разследването на щурма на Капитолия. Републиканци, сред които сенатор Чък Грасли, го обвиняват в „анти-Тръмп пристрастия“.

Реакции и притеснения

Асоциацията на агентите на ФБР заявява, че е „дълбоко обезпокоена“ от уволненията, които според нея са извършени без надлежен процес и в разрез с обещанията за независимост на бюрото. „Агентите не избират случаите си – те изпълняват възложените им задачи с професионализъм и в рамките на закона“, гласи изявлението.

Сенатор Марк Уорнър (демократ, Вирджиния) определя действията като „част от тревожен модел на репресии и политизация в институция, натоварена със защитата на националната сигурност и върховенството на закона“.

От началото на втория си мандат Тръмп и екипът му систематично отстраняват агенти и прокурори, работили по разследвания за руската намеса в изборите през 2016 г., неправомерното боравене с класифицирани документи, опитите за отмяна на резултатите от вота през 2020 г. и щурма на Капитолия.

Тази линия се вписва и в по-широки действия срещу бивши ръководители на разузнаването. През юли стана ясно, че Министерството на правосъдието е започнало проверки срещу бившите директори на ЦРУ и ФБР Джон Бренън и Джеймс Коми за предполагаеми злоупотреби при разследванията на Русия. Критиците определят тези действия като опит да се оспори легитимността на предишните разследвания и да се прочистят службите от неудобни кадри.

Бивши шефове на ЦРУ и ФБР са разследвани заради проверки срещу избирането на Тръмп за президент

Спорт

Обрат във ФИФА: Инфантино се отказа от плана за продажба на Световното

Мнозинство от 136 национални футболни съюзи се обявиха срещу него

08:24 - 01.08.2026
Живот

Българската HRC Culinary Academy е сред номинираните за World Culinary Awards

Това признание нарежда HRC сред водещите организации за кулинарно образование в Европ

19:47 - 31.07.2026
Кино и сериали

Дакота Джонсън и Елън Бърстин играят Мерилин Монро по повод 100-годишнината от рождението ѝ

Късометражният филм е написан и режисиран от Маги Джиленхол и ще има премиера на кинофестивала във Венеция

19:31 - 31.07.2026
Важно днес

Първите два американски самолета цистерни кацнаха в авиобаза "Безмер"

В района на базата са въведени засилени мерки за сигурност

19:06 - 31.07.2026
Важно днес

AI модели на Anthropic са проникнали в системите на три компании по време на тестове

Anthropic открила пробивите след вътрешна проверка, започнала заради сходен случай с OpenAI

18:35 - 31.07.2026
Важно днес

Заради ниското ниво на Дунав Унгария има дефицит на ток. Премиерът призова бизнеса за икономии

Централата АЕЦ „Пакш“ може да бъде спряна напълно за първи път от 44 години

17:26 - 31.07.2026
Политика

Politico: Кризата в Сеута може да е опит за натиск от Мароко

Около 50 хил. души преминаха границата, а 43 загинаха при опит да достигнат испанския град

16:14 - 31.07.2026