Акрополът в Гърция е в риск заради тълпите туристи. Властите въвеждат нови правила Снимка: © Getty Images

Повече от 25 века след построяването му и почти 200 години след отварянето му за туристи Акрополът въвежда политики за контрол на посетителите в опит да облекчи огромния наплив.

И тази година туристическият интерес към една от най-популярните забележителности в света - Акрополът в Атина, е огромен. Само през юни и началото на юли броят на посетителите се е увеличил с 80% в сравнение с 2019 г., но това може да се превърне в проблем за обекта, който е обявен за част от световното наследство на ЮНЕСКО.

Пандемията от COVID-19 даде възможност на мястото да "отпочине" от тълпите, които се бяха превърнали в редовна гледка преди това. Сега обаче те се завръщат. Огромни опашки се образуват на входа на историческия обект, а често туристите са толкова много и близо един до друг, че охраната трябва да се намесва в опит да освобождава пространство.

"Акрополът е красив, но броят на хората там е огромен“, казва Каролайн Кутек, която пристига в Атина от Съединените щати.

Затова министърът на културата Лина Мендони смята да предприеме мерки за справяне с масивния туристически поток. В скорошно интервю тя казва, че се очаква по-строг контрол: ще бъдат въведени резервации за посещения с ясни времеви интервали през целия ден, пунктове за бързо влизане на организирани групи и електронно издаване на билети.

„Мерките ще бъдат изпълнени изцяло до края на месеца“, казва Мендони.

Твърди се, че като най-посещаваният обект в страната, Акрополът привлича над 17 000 души дневно - отражение на свръхтуризма, който засегна Гърция през последните години.

Новите мерки обаче могат да се окажат закъснели. Неправителствената организация World Heritage Watch, която подкрепя ЮНЕСКО в опазването на обектите от световното наследство, по-рано критикува липсата на каквито и да било планове за справяне с тълпите от хора на Акропола.

"Място от световно значение като Акропола... не е в добро състояние и е изложено на риск, ако липсва план за неговото управление, както и разбиране как трябва да се осъществява туристическият поток“, каза председателят на институцията Щефан Доемпке.

Само преди две години между организацията и гръцкото министерство на културата възникна спор, след като властите одобриха реставрация на части от обекта, която включва изграждането на нова бетонна пътека. Министерството каза, че ремонтните дейности ще подобрят достъпността за посетителите в инвалидни колички и ще намалят риска от инциденти.

Доемпке обаче твърди, че работата по модернизацията „изглежда е насочена към увеличаване на броя на туристите, посещаващи обекта“ и следователно е „напълно безотговорна“.

World Heritage Watch изпрати писмо до Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през май, настоявайки Акрополът да бъде включен в списъка с обекти в опасност. Организацията настояват всички стоманобетонни конструкции да бъдат разрушени и мястото да се върне във вида и състоянието си от 2020 г.

„Структурите на място са толкова масивни, че променят външния вид и характера на обекта до такава степен, че напълно ще го лишат от неговата автентичност и цялост", се казва в писмото.

Гърция залага много на туризма, за да стимулира икономиката си след почти десетилетие дългова криза. Властите се надяват тази година да подобрят рекорда си за най-много посетители, поставен през 2019 г., когато над 31,3 млн. души пътуват до страната.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Пътят към добре свършената работа е осеян с качествени почивки

Една от логичните, но грешни представи, от които е много трудно да се отърсим е, че повече часове работа задължително водят до по-добър резултат

10:20 - 25.03.2025
Култура

Мария Пеева – от Мама Нинджа до кралицата на криминалния жанр

Какво звучи в слушалките на Мария Пеева и как вдъхновява историите ѝ

10:16 - 25.03.2025
Важно днес

Станкушев: Компроматите на Петьо Еврото са предупреждение за стотици магистрати

"В България е натрупана критична маса от зависими прокурори"

09:46 - 25.03.2025
Политика

Европейски университети предлагат „научно убежище“ на американски изследователи, засегнати от съкращенията на Тръмп.

Белгия, Франция и Нидерландия създават академични програми в отговор на съкращенията в САЩ

09:29 - 25.03.2025
Важно днес

Тримата кандидати за главен архитект на София решават казуси във втория етап от конкурса

Общината ще излъчва онлайн писмения им изпит

09:19 - 25.03.2025
Живот

Още две българки са били част от руската шпионска мрежа във Великобритания

Те са участвали активно в шпионските операции по наблюдение на хора в Европа

07:32 - 25.03.2025
Спорт

Хари Кейн поведе “трите лъва” с гол №71 с националната фланелка

Англия нямаше проблем срещу Латвия

07:13 - 25.03.2025
Важно днес

Инфлацията в строителството довела до "космическата магистрала" от Русе до Велико Търново

Шефът на АПИ сравни цената на магистралата с жилищен имот

18:13 - 24.03.2025