"В година на крушения на много лични надежди, национални разочарования, съпреживян ужас от войната и от хилядите загубени и разбити животи, очакванията за 2023г. няма как да не бъдат пъстър калейдоскоп от упования и опасения. Помолени да назоват с една дума очакванията си за новата година, 38% от българите избират думата надежда, 24% - тревога 21% - оптимизъм, 7% - страх.
Ако все още е валидно правилото, че могат да се самоорганизират и измъкнат от кризите онези общества, в които надеждата и солидарността доминират, оптимизъм ще има и за българското общество.
Това показва национално представително проучване на "Алфа Рисърч", проведено в периода 1 - 13 декември 2022г., сред 1023 пълнолетни граждани.
На фона на изминалата година, белязана от задълбочаващи се икономически и политически кризи, военна агресия, разделено общество и все по-малка надежда политиците да излъчат отговорно правителство, не е чудно, че очакванията за новата година са песимистични.
От 1998г., откакто Алфа Рисърч следи този индикатор, нивото на личен оптимизъм (34%) е третото най-ниско след икономическата криза от 2009 -2011г. Дори и в политически бурните 2016-2017, дори по време на Ковид пандемията от 2020, традиционният новогодишен оптимизъм и мобилизация на българите не са спадали под 50-55%. В края на 2022 те обаче бележат срив от 20 процентни пункта.
Ако по отношение на личния живот, особено сред младото и средното поколение, все пак се намират и оптимисти, то очакванията за света и за България през 2023г. са почти единодушно негативни. Едва 20% се надяват на позитивно развитие за Европа и света, разчитайки на скорошен край на войната в Украйна. 27%, предвиждат да се запази сегашното положение и конфликтите да не се разраснат, но всеки втори се опасява от негативен развой.
В поредицата от тревожни очаквания, проучването регистрира и един интересен негативен парадокс, който от "Алфа Рисърч" назовават с думите „аз и светът можем и да се оправим, но България – едва ли“.
Ако негативните очаквания на лично и глобално ниво са между 27% и 50%, то очакванията за страната бият рекорд по песимизъм – 58% очакват 2023г. да бъде по-лоша, едва 18% се надяват на цялостно позитивно развитие. 64% са на мнение, че икономическата ситуация у нас се влошава, което заедно с политическата криза, поражда всеобщо устойчив обществен песимизъм.
По отношение на политическата картина, според данните от проучванията ГЕРБ загуби за последните два месеца 2%, но продължава да бъде първа политическа сила /23.4%/ срещу 17.7% за "Продължаваме промяната", която за същите 2 месеца е загубила 2.5% от подкрепата си.
С доверие само от 19.6% Бойко Борисов е един от най-популярните политици, въпреки че недоверието към него е почти три пъти по-голямо - 55.7%.
ПП понася най-сериозни щети от нежеланието на младите избиратели да гласуват. Спада и одобрението към лидерите Кирил Петков и Асен Василев - от 23% в предишните месеци до 15% - 16% в края на годината. За първи път неодобрението към тях минава границата от 50%.
ДПС запазва доверие от 10.4%, а "Възраждане" регистрира деликатни загуби - остава на 10.0%. Електоралните позиции на БСП отслабват от 9.3% на изборите през октомври до 8.5% в началото на декември. Само 14.1% имат доверие на Корнелия Нинова, срещу 55.1% недоверие.
Подкрепата за "Демократична България" също пада - с с около 1 пункт през последните два месеца. "Български възход" все още е от горната страна на избирателната бариера - 4.3%.
Според проучването ако следващата неделя се провеждат избори до урните биха отишли едва 35 на 100 от имащите право на глас.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: