„Моля ви да ме запишете в редиците на чуждестранните агенти на моята любима страна, защото съм солидарна с моя съпруг, честен, достоен и искрен човек, истински и неподкупен патриот на Русия, който желае просперитет на Родината, мирен живот, свобода на словото и прекратяване на смъртта на нашите деца за илюзорни цели, които ни правят страна-аутсайдер и усложняват живота на нашите граждани."
Това написа съветската и руска естрадна звезда Алла Пугачова в молба до руското министерство на правосъдието, която бе публикувана и в Instagram.
Съпругът на певицата е известният комик Максим Галкин, когото руското министерство на правосъдието вчера внесе в списъка на чуждестранните агенти.
46-годишният Галкин открито осъди действията на руската армия в Украйна и преведе хонорарите си от поредица от концерти в Израел в помощ на украинските бежанци.
Пугачова и Галкин напуснаха Русия скоро след началото на така наречената “специална военна операция”, но в края на август се върнаха в Москва.
През юли Русия разшири понятието "чуждестранен агент" като като такъв вече се смята всеки, който е "под чуждестранно влияние". Определението предвижда отнемане на широк кръг от права на гражданите, обявени за агенти.
Те не могат да преподават в държавни училища, да организират публични прояви, да стават членове на избирателни комисии, да ползват опростената система за данъчно облагане, да заемат постове, които изискват достъп до държавна тайна, да ползват държавно финансиране за творческа дейност, да водят просветителна дейност сред непълнолетни др.
Преди новия закон, подписан от Владимир Путин, за чуждестранен агент се смяташе лице, получавало пари от чужбина, дори и парите да са идвали от член на семейството.
Първоначалният текст на закона е гласуван през 2012 г. с аргумента, че обществото трябва да знае какво е финансирането на хора, стоящи зад различни каузи, но тогава законът засягаше единствено неправителствените организации.
Впоследствие той започва да обхваща медии и отделни физически лица. Разширяват се санкциите, размерът на глобите и наказанията. Въвежда се още регистър на "чуждестранните агенти", както и задължението те да се регистрират като фирми, плащайки по-високи такси, данъци и режийни.
Беше включено и изискването те да се обозначават като агенти при всяка проява в социалните мрежи, да предават доклади за дейността си и да публикуват публично достъпен финансов отчет за дейността си на всеки три месеца.
Наказанията за неизпълнение на някои от изискванията стигат до затвор от 5 години.
Текстът влиза в сила от 1 декември 2022 г.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: