Финансовият министър Асен Василев получи изненадващи похвали от синдикалните организации, след като атакува работодателите, които плащат ниски заплати на служителите си.
Василев участва на онлайн-заседание на Тристранния съвет, на което са обсъждани предложенията му по Бюджет 2022. Той беше цитиран от Ваня Григорова (КТ Подкрепа) и главния икономист на КНСБ Любослав Костов да казва следното:
"От пазара трябва да се извадят некомпетентни и некадърни работодатели, които не могат да плащат така, че да няма работещи бедни. Защото не могат да създадат организация и не могат да използват уменията на работниците. Тук работникът не можел да изкара 710 лв., в Гърция спокойно изкарват по 1000 евро".
Коментарът му е по повод недоволството на работодателските организации срещу предложеното увеличение на минималната работна заплата от 650 на 710 лв. от 1 април.
Според Асоциацията на индустрилния капитал в България - "необоснованото е в период на икономическа криза административно и необосновано от икономическите реалности увеличение на минималната работна заплата, вместо изработването на прозрачен механизъм за договаряне на размера й по икономически дейности".
АИКБ не подкрепя и увеличението на минималния осигурителен доход на 3400 лв.
КРИБ отхвърлят предложението за минималната работна заплата заради липса на "ясни и обективни критерии и механизъм за определяне на размера й".
Българската търговско-промишлена палата също е против увеличението на минималната работна заплата, което смята, че "не е мотивирано и обвързано по никакъв начин с моментното състояние на икономиката, във времена на неясна за бизнеса картина и перспектива".
Пред Медиапул Асен Василев е посочил, че "отговорност е на работодателите да създадат добра организация на труда, така че да няма работещи бедни".
Той е приел да се направи корекция в предварителните разчети за компенсациите за безработица, като от 1 април минималния дневен размер ще се вдигне на 18 лв., а максималният - на 85,71 лв.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: