Министърът на финансите Асен Василев твърди, че "Лукойл" са започнали да търсят нов купувач за рафинерията "Нефтохим" край Бургас.
Пред Financial Times Василев казва, че това се случва в резултат на мерките на правителството срещу руските енергийни компании.
"Лукойл" вече не разполага с концесия на пристанището "Росенец", а след една година вече няма да има право да преработва руски нефт в България.
"Вероятно има икономическа полза от смяна на собствеността на рафинерията. Имаме индикации за интерес", казва Василев пред FT.
"Нефтохим" беше приватизиран през 1999 г. от правителството на Иван Костов, като държавата запази златна акция в управлението на завода. Министерството на енергетиката наскоро избра нов представител на правителството в борда с конкурс.
Правителството не е намесено в продажбата на завода, който продава над половината от продукцията си на международни клиенти. Част от това са и ключовите доставки на дизел за Украйна, направени в началото на руската инвазия.
Василев казва, че властта ще продължава да налага "редица наказателни мерки", докато се появят нови собственици.
Той дава пример с въведения данък върху свръхпечалбата на "Лукойл", който може да се свали "само след продажбата", като междувременно мажоритарният собственик ще е задължен да подготви рафинерията за преработване на по-лекия неруски суров петрол, което ще струва над 500 млн. евро.
"През последните 3 месеца въвеждаме реформи, които бяха блокирани от 10-15 г.", казва Асен Василев в интервюто.
Financial Times обръща внимание и на въведената такса за пренос на руски газ от 10 евро на мегаватчас, което е около 1/5 от настоящата борсова цена на горивото.
Медията цитира свой източник, запознат с решението на правителството, който казва: "Изчислението е, че докато ние не потребяваме руски газ, продължаваме да сме практически съучастници (на други страни) в Европа за продължаването на използването на руския газ. Цялата цел е да направим това по-непечелившо и да принудим Сърбия и Унгария да потърсят нещо друго".
В статията се цитира и реакцията на унгарския външен министър Петер Сиярто, който нарича действията на София "неприемливи". В клип, заснет на енергиен форум в Русия, където Сиярто е бил единственият министър от ЕС, той се възмущава от "поредния опит за подриване на енергийната сигурност на Унгария и енергийното сътрудничество между Унгария и Русия".
Орбан се срещна с Путин в Китай, докато ЕП обсъжда санкциите срещу Русия
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: