БАБХ откри бактерии и плесени в училищни закуски и сандвичи Снимка: © Screenshot/Facebook Novini.bg

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бактерии и плесени са открити в част от закуските, предлагани в училищни столове в страната.

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) е извършила над 400 проверки, като са взети проби от различни храни, включително сандвичи, млечни продукти, плодове и зеленчуци.

До момента са изследвани 130 закуски и сандвичи. В три от тях е установен растеж на колиформни бактерии, а в други четири - наличие на плесени. Част от лабораторните резултати все още не са готови.

Проверени са и млечни продукти, доставяни по държавната програма “Училищно мляко”. От изследваните 78 проби при три сирена и един кашкавал са установени несъответствия по показателя сухо вещество. В четири проби от масло, сирене и кашкавал са открили немлечни мазнини, които според закона са забранени в детското хранене.

"Възмутен съм от качеството на храните, които се предлагат в училищата на децата. Необходим е много сериозен контрол. При необходимост да се повишат и парите, които се заделят за децата. Това, което видях по сигнали не отговаря на очакванията за една европейска страна", каза изпълнителният директор на БАБХ Ангел Мавровски.

Проверки са направени и на плодове и зеленчуци по програмата “Училищен плод”. Изследвани са 95 проби за нитрати и пестициди, като при тях не са открити отклонения.

Заради установените нарушения са съставени актове и предписания, като санкциите са в максималния размер, предвиден в закона.

Разкриха канал за контрабандно месо край Ихтиман

Важно днес

Прострелян мъж е открит мъртъв в автомобил в центъра на Бургас

Според първоначалната версия причината за смъртта е самопрострелване

16:52 - 16.03.2026
Важно днес

Европа отказва да се включи в охраната на Ормузкия проток, въпреки заплахите на Тръмп

Страните не желаят да се включват в никакви военни действия, свързани с конфликта в Иран

16:30 - 16.03.2026
Важно днес

Народният театър привлича младежи с билети от 5 евро

Инициативата важи за всички спектакли до края на сезона

15:56 - 16.03.2026
Важно днес

ГЕРБ реабилитира Владислав Горанов и праща Даниел Митов за водач в Шумен

Вече са ясни водачите на листи на ГЕРБ

14:58 - 16.03.2026
Важно днес

Слави Василев, Румен Миланов, спортисти и бивши министри в листите на Румен Радев

Кой кой е сред водачите на листи на "Прогресивна България"

11:52 - 16.03.2026
Технологии

Зукърбърг планира да съкрати 20% от служителите си и да ги замени с AI

Плановете на Meta са да създаде собствена AI инфраструктура

11:47 - 16.03.2026
Важно днес

Стефка Костадинова става кандидат-депутат на Делян Пеевски

Костадинова се оттегли от войната за председателството на БОК

11:33 - 16.03.2026
Важно днес

Летището в Дубай беше затворено за часове след атака от Иран

Авиокомпанията Emirates отмени част от планираните си полети за деня

11:12 - 16.03.2026